نیاز ادارات و شرکت ها به ایجاد تغییر در ساختار فضای کاری روز به روز حال افزایش است. راه اندازی دپارتمان ها و واحد های جدید، جذب نیروهای تازه، بالا بردن بهره وری سازمانی، داشتن اتاق های ملاقات بیشتر و مواردی از این دست از جمله عواملی است که مدیران را به این نتیجه می رساند که باید اصلاحاتی در نقشه فضای کاری مشترک بوجود بیاورند. در نتیجه بیشتر سازمان ها ترجیح می دهند به جای دیوارهای ثابت از پارتیشن اداری استفاده کنند تا روند تغییرات را تسهیل نمایند. به کارگیری پارتیش اداری مزایای متعددی به همراه دارد.

استفاده از پارتیشن در مقایسه با دیوار هزینه کمتری به خود اختصاص می دهد، بسته به نوع پارتیشن به کار رفته اشراف مدیران و سرپرستان بر فعالیت جاری کارمندان و کارکنان افزایش پیدا می کند، همچنین ایجاد تغییر در آنها به مراتب ساده تر از دیوارهای ثابت است، ضمن آنکه پارتیشن ها جنبه دکوراتیو داشته و می توان از آنها برای زیبا سازی و افزایش جلوه بصری دفاتر نیز بهره گرفت.

 

پارتیشن اداری چیست؟

پارتیشن ها در واقع دیوارهای موقت یا جداکننده هایی هستند که برای تقسیم یک فضای بزرگ و تفکیک آن به بخش ها و واحدهای مجزا و یا فضای کاری کارکنان به کار می روند.

 

کاربردهای متنوع پارتیشن ها باعث شده تا استفاده از آنها در محیط های اداری رشد روز افزونی داشته باشد. پارتیشن ها به صورت پیش ساخته عرضه می شوند و می توانند به صورت تک جداره یا دو جداره، ثابت یا متحرک باشند و جنس آنها نیز اغلب از چوب، ام دی اف، شیشه، آلومینیوم و یا ترکیبی از آنهاست.

پارتیشن های اداری این قابلیت را دارند تا در حوزه های کاری متنوعی مورد استفاده قرار بگیرند همانند ادارات دولتی، شرکت های خصوصی، بخش اداری کارخانجات، بانک ها، بیمارستان ها، مراکز آموزشی و پژوهشی، مراکز رسانه ای و روزنامه ها، مطب ها، دفاتر وکالت، سالن های ورزشی و … .

 

مزایای استفاده از پارتیشن در محیط اداری

این موضوع که چیدمان و دکوراسیون فضای اداری بر بهره وری کارمندان موثر بوده و بازدهی مجموعه های انسانی را بالا می برد، از طریق تحقیقات مختلف به اثبات رسیده است.

در این بین استفاده خلاقانه و هوشمندانه از پارتیشن در فضای کاری می تواند مزایا و فواید متعددی به همراه داشته باشد که از جمله آنها می توان به بهره برداری بهینه از فضا و حتی ایجاد فضای مازاد، حفظ فضای خصوصی کارمندان و افزایش تمرکز، دقت و آرامش آنها، جلوگیری از شلوغی و برقراری نظم بیشتر، مدیریت بهتر روال های کاری، افزایش تعامل کارکنان به ویژه در کارهای گروهی، جداسازی واحدها و بخش های مختلف اداره از یکدیگر و … اشاره کرد.

ضمن آنکه استفاده از نورپردازی مناسب و طرح های جذاب می تواند منجر به بالارفتن زیبایی محیط و در نتیجه افزایش نشاط کارمندان شود، به عبارت دیگر پارتیشن ها نقش انکارناپذیری در طراحی دکوراسیون داخلی دفاتر و ادارات دارند.

البته زمان و هزینه کمتر نصب پارتیشین و امکان اعمال تغییرات در مقایسه با دیوارهای معمولی را نیز نباید نادیده گرفت. سهولت در جابجایی پارتیشن ها باعث می شود بتوان به دفعات چینش آنها را تغییر داد.

 

 

انواع پارتیشن اداری

پارتیش ها به دو نوع اصلی تک جداره و دو جداره تقسیم می شوند.

پارتیشن تک جداره

پارتیشن تک جداره

جنس پارتیشن های تک جداره اغلب از ام دی اف و شیشه است و می توانند در ارتفاع کوتاه، نیمه بلند و بلند ساخته شوند. همچنین امکان نصب قفل و تجهیزات برقی نیز بر روی آنها وجود دارد. به همین دلیل قیمت پایین تری دارند، نصب، حمل و نقل و ایجاد تغییر در آنها آسان تر و سریع تر است، در نتیجه از فروش خوبی برخوردار هستند.

پارتیشن دو جداره

پارتیشن دو جداره

این مدل از پارتیشن های اداری مانع بروز مزاحمت های دیداری یا شنیداری هستند. ضخامت و مقاومت بیشتری دارند، انتقال صدا از درون آنها صورت نمی گیرد، در برابر رطوبت و حرارت عایق هستند، قفل امنیتی دارند و عموما به طور ثابت نصب می شوند. همچنین امکان پنهان سازی تمامی کابل ها و اتصالات شبکه و سیستم ها درون از جمله قابلیت آنهاست.

 

اما پارتیشن های اداری از لحاظ جنس و متریال به کار گرفته شده، انواع مختلفی را در بر می گیرند شامل پارتیش های چوبی، پارتیشن های ام دی اف، پارتیشن های فریم لس (بدون شیشه)، پارتیشن های کلاسیک، پارتیشن های شیشه ای، پارتیشن های آلومینیومی و …، که هر یک از آنها به زیرمجموعه های دیگر تقسیم می شوند، به عنوان نمونه پارتیشین های شیشه ای خود انواع گوناگونی دارند از جمله مات، سکوریت، بلوک شیشه ای، ترکیب شیشه و استیل، ترکیب شیشه و چوب  و مواردی از این دست.

 

همچنین پارتیشن ها می توانند به صورت ثابت یا متحرک باشند، نوع ثابت که بیشتر شامل دو جداره هاست، نیاز به نصب داشته و کارایی یک دیوار را دارد اما نوع متحرک را به صورت آماده نیز می توان تهیه کرده و در مکان مورد نظر قرار داد.

 

به این ترتیب زمانی که از پارتیشن اداری صحبت می شود، امکان انتخاب از بین طیف متنوع و وسیعی از مدل ها و طرح ها برای فضاها، نیازها، کاربری ها و سلایق گوناگون وجود دارد و سازمان و شرکت ها با جستجوی کافی می توانند مدل های متناسب با محیط کاری، حوزه فعالیت، پرستیژ و فرهنگ سازمانی خود را پیدا کنند.

 

انتخاب پارتیش اداری مناسب

انتخاب درست پارتیشن پیش از هر چیز به شناسایی دقیق محیط کاری نیاز دارد. در واقع این فضای دفتر و کاربری های مدنظر است که تعیین می کند چه نوع پارتیشینی به کار گرفته شود. نمی توان به صرف زیبایی دست به انتخاب پارتیشن زد. همچنین مدلی که انتخاب می شود باید با تمام بخش ها از جمله سالن اجتماع، اتاق کنفرانس، دفتر کاری، اتاق انتظار و … همخوانی داشته باشد.

به همین ترتیب جنس و رنگ پارتیشن انتخابی باید متناسب با رنگ و نوع دیوارها، دیوارپوش ها، کفپوش، مبلمان اداری و سایر اجزای دکوراسیون داخلی سازمان ها و شرکت ها باشد.

از طرف دیگر مدیران هنگام انتخاب پارتیشن از موضوعاتی چون صرفه جویی در منابع انرژی در حوزه های روشنایی، گرمایشی و سرمایشی و تهویه نباید غفلت کنند، چرا که ارتفاع پارتیشن ها یا جنس آنها در کاهش یا افزایش هزینه های انرژی موثر است.

برای نمونه پارتیشن شیشه ای می تواند نوررسانی را به بخش های مرکزی و انتهایی یک سالن تقویت کند و یا ارتفاع پایین پارتیشن ها می تواند گردش هوا و انتقال گرما یا سرما را تسهیل نماید.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که اگر پارتیشن به طور اصولی طراحی و پیاده سازی نشود، کارایی آن نیز افت پیدا می کند، این بدان معناست که لزوما قیمت بالای پارتیشن  کارایی آن را تضمین نمی کند.

مثلا عجیب نیست یک پارتیشین ارزان و ساده و که به طور اصولی پیاده سازی شده است، کارایی بالاتری در مقایسه با یک پارتیشن گران با اجرای نادرست داشته باشد.

ضمن آنکه قطعا نوع کسب و کار و روال های جاری مجموعه در انتخاب پارتیشن اداری مناسب بی تاثیر نیست، برای نمونه به همان اندازه که پارتیشن شیشه ای می تواند موجب افزایش بازدهی در یک محیط کاری باشد، انتخاب همین پارتیشین در یک فضای دیگر می تواند سبب ایجاد اختلال در امور گردد.

 

قیمت پارتیشن اداری

پارتیشن شیشه ای

طبیعتا قیمت پارتیشن به عوامل مختلفی بستگی دارد. مدل، جنس متریال، ابزارآلات ساخت و نوع طراحی از جمله مواردی هستند که بر قیمت نهایی تاثیرگذارند. بر همین اساس است که لیست های متنوع و مختلفی برای قیمت پارتیشن اداری وجود دارد، طراحی برخی مدل ها و روش های پیاده سازی آنها پیچیده تر بوده و در نتیجه قیمت بالاتری دارند.

جنس مواد به کار رفته یا به اصطلاح متریال مهمترین جزء در محاسبه قیمت نهایی پارتیشن است، اینکه جنس پارتیشن از چوب باشد یا ام دی اف، شیشه ای باشد یا آلومینیومی، کناف باشد یا ترکیبی از دو یا چند جنس موجب محاسبه نرخ های متنوعی خواهد شد.

ارتفاع، ابعاد و مساحت در کنار ضخامت نیز پارامترهایی هستند که رابطه مستقیمی با سرجمع هزینه ها دارند، به این معنا که هرچه عدد آنها بیشتر باشد، قیمت نیز بالاتر می رود. مورد بعدی هزینه های مربوط به نصب و اجرای پارتیشن است که بر اساس میزان تجربه و تخصص افراد و شرکت های ارائه دهنده سرویس تعیین می شود.

 

همان طور که اشاره شد مدل و نوع طراحی در کنار هزینه های مربوط به ابزار و یراق آلات کمکی نیز پارامترهای تاثیرگذار بعدی هستند. البته تمایل مشتریان به استفاده از تزئینات مختلف در پارتیشین مثلا درج آرم یا شعار یا گره چینی و منبت کاری و مواردی از این دست نیز بر روی قیمت بی تاثیر نیست. بنابراین قیمت نهایی با در نظر گرفتن تمام این عوامل محاسبه می شود.

وجود پارامترهای گوناگون تاثیرگذار بر قیمت پارتیشن اداری باعث شده تا دامنه تغییر آن بسیار گسترده بود و مشتریان قدرت انتخاب بیشتری داشته باشند. از یک طرف پارتیشن های ارزان یا دست دوم برای مجموعه هایی که امکان صرف هزینه بالا در این حوزه را ندارند، وجود دارد و از طرف دیگر مشتریانی که محدودیتی در صرف هزینه ندارند می توانند تمرکز خود را معطوف بر کیفیت و کارایی پارتیشن کرده و متناسب ترین و بهترین مدل ها را برای سازمان یا شرکت خود به خدمت بگیرند.  

 

 

بررسی 5 مدل از انواع پارتیشن های اداری

اگرچه پارتیشن های اداری بر اساس جنس و نوع طراحی انواع و اقسام گوناگون و فراوانی دارند، در این قسمت نگاهی به برخی از مدل های پارتیشن اداری می اندازیم.

 

پارتیشن سراسری

این نوع پارتیشن سراسری و یک تکه است، در ساخت آنها از پلاستر بورد یا فریم ها و پنل های چوبی استفاده می شود. با به کارگیری پارتیشن های سراسری می توان فضاهای خصوصی کاملا بسته، دور از دید و ضد صدا را ایجاد نمود. مقاومت در برابر آتش سوزی و نیز تنوع در رنگ و طرح از دیگر قابلیت های این مدل پارتیشن است.

 

پارتیشن شیشه ای

این مدل اغلب در مجموعه هایی که رویکرد مدرن در طراحی دکوراسیون داخلی خود دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع از پارتیشن های شیشه ای بیشتر برای ایجاد فضای کاری باز و آزاد یا ایجاد یک محیط کاری لاکچری با دکوراسیون مدرن بهره گرفته می شود، گرچه نباید فراموش کرد یکی از کارکردهای مهم این نوع از پارتیشن ها کمک به نوررسانی و فراهم کردن روشنایی مناسب در محیط نیز می باشد. برای ساخت آنها می توان از شیشه یا ترکیب شیشه با چوب، آلومینیوم و استیل استفاده کرد.

 

پارتیشن چوبی

پارتیشن های چوبی از محبوبترین و زیباترین مدل های پارتیشن بوده و مناسب فضاهای کاری رسمی مانند اتاق پذیرایی، اتاق کنفرانس، اتاق هیئت مدیره، سالن همایش و … هستند.

 

پارتیشن جمع شونده یا پارتیشن آکاردئونی

پارتیشن آکاردئونی

این نوع پارتیشن ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که یک نیاز موقتی برای افزایش فضا یا جداسازی یک بخش از سایر واحدها وجود داشته باشد. برای تولید آنها تعدادی پنل مجزا از هم با لولا به یکدیگر متصل می شوند و در موقع نیاز پنل ها باز شده و دیوار حائلی را بوجود می آورند.

 

پارتیشن استیل

پارتیشن استیل

پارتیشن های استیل عمدتا در کارخانه ها، انبارها و حوزه های مشابه به کار برده می شوند. ظاهر آنها برای محیط های صنعتی و اداری مناسب است. ضمن اینکه امنیت بالاتری در مقایسه با سایر مدل ها داشته و برای مجموعه هایی که احتمال بروز خطر در آنها بیشتر است کارآمدتر هستند. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *