مبلمان اداری

همه آنچه که راجع به مبلمان اداری باید بدانید

مبلمان عموما به وسایلی گفته می شود که جهت نشستن و انجام کارها مورد استفاده قرار می گیرند و می توان آنها را به دسته های مختلفی از جمله مبلمان اداری، مبلمان خانگی، مبلمان شهری، مبلمان خاص و. . . تقسیم کرد. به مجموعه میز، صندلی و سایر تجهیزاتی که در محیط اداری جهت نشستن یا انجام کارها به کار گرفته می شود، مبلمان اداری می گویند که البته دامنه استفاده از آنها به اداره ها و شرکت ها محدود نیست، برای مثلا میز کامپیوتر یا میز تحریر را در منزل نیز می توان استفاده کرد.

بنابراین مبلمان اداری در اماکن و فضاهای گوناگون همچون فرودگاه، مرکز درمانی، مطب پزشکی، رستوران، مرکز آموزشی و پژوهشی و. . . به کار برده می شوند. ضمن اینکه مبلمان اداری صرفا شامل میز و صندلی نبوده و انواع لوازمی که جهت تجهیز محیط کاری مورد نیاز است را در بر می گیرد.

مبلمان اداری در سازمان ها، اداره ها و شرکت ها نمود بارزی داشته و جزء عوامل تاثیرگذار بر جذب مشتری هستند، همچنان که می توانند بر کیفیت کار و روحیه کارکنان و کارمندان اثر بگذارند. در واقع مبلمان اداری نه تنها از لحاظ بصری جزئی از دکوراسیون داخلی یک محیط اداری به شمار می آیند بلکه تاثیر مستقیمی بر بهره وری و کارایی نیروها دارند.

انتخاب مبلمان ادارای استاندارد حائز اهمیت فراوانی است چرا که پرسنل زمان زیادی را در محیط کار می گذرانند و جسم و روان آنها از طرح، مدل و شکل مبلمان تاثیر می پذیرد.

مبلمان اداری در مقایسه با مبلمان خانگی قالب رسمی تر و وزن کمتری دارند تا جابجایی آنها راحت تر باشد، همچنین از دوام و استحکام بیشتری برخوردار هستند. تنوع کارکردها و سلیقه مشتریان باعث شده تا مبلمان اداری در مدل ها، اشکال و طرح های متنوع و گسترده ای ساخته شود.

مبلمان اداری

انواع مبلمان اداری

میز اداری

میز اداری از مهمترین اجزای مبلمان اداری است که خود به گروه های مختلفی تقسیم می شود، شامل:

میز مدیریت

میز منشی

میز کارمندی

میز کنفرانس

میز گروهی

میز پذیرایی

طرح، شکل و اندازه میزها به فضای محیط، نیاز پرسنل و نوع کاربری آنها بستگی دارد. برای مثال در محیط های کوچک که امکان استفاده از میزهای بزرگ وجود ندارد می توان با بکارگیری میزهایی با ابعاد کمتر اما دارای کشوهای متعدد، کمبود فضا را جبران کرد.

ارگونومی بودن میزها اصل بسیار مهمی است چرا که سبب راحتی انجام کار بر روی آنها شده و آسیب های ناشی از نشستن زیاد را کاهش می دهد. مدل میزهای به کار گرفته شده در یک محیط اداری باید به گونه ای باشد که مدیریت بتواند روی آنها اشراف داشته و وضعیت کارمندان را کنترل نماید.

میزهای کارمندی به علت تعداد زیاد کارمندان تنوع بیشتری داشته و با هر هزینه ای می توان اقدام به انتخاب آنها کرد. این میزها همچنین موجب حفظ فضا و حریم کارکنان از یکدیگر می شود.

کاربری میزهای اداری نقش مستقیمی در طراحی و ساخت آنها دارد، برای مثال میز یک کارمند بایگانی با میز یک مهندس معمار تفاوت داشته و میز منشی یا مسئول دفتر نیز متفاوت از سایر میزهای اداری است.

بنابراین داشتن جای کیس و کیبورد، کشوی قفل دار، کشوی ساده و فایل بستگی به کاربرد میز دارد. همچنین ارتفاع قابل تغییر یک میز مزیت بزرگی برای آن محسوب می شود چرا که اجازه می دهد کارمندان بر حسب شرایط خود اقدام به تنظیم ارتفاع میز نمایند.

به سبب افزایش زیبایی و ماندگاری و نیز هزینه مناسب در ساخت میزهای اداری عموما از ام دی اف استفاده می شود.

مبلمان اداری

صندلی اداری

صندلی اداری نیز گروه بندی خاص خود را دارد، برای مثال صندلی مدیریت با صندلی پرسنل و یا صندلی سالن کنفرانس متفاوت است. طراحی و مدل صندلی رابطه مستقیمی با بهره وری کارکنان و سلامت جسمی آنها دارد، بنابراین در انتخاب آنها باید دقت کافی به خرج داد. صندلی نامناسب و غیر استاندارد از یکسو در کوتاه مدت آسیب هایی همچون خستگی شانه، خستگی پاها، درد در ناحیه لگن، کوفتگی عضلات و. . . و در دراز مدت مواردی چون آرتروز گردن، دیسک کمر و آسیب ستون فقرات و مواردی از این دست را به همراه دارد.

مبلمان اداری

مبلمان

بخش هایی از محیط کار نیاز به مبلمانی جهت راحتی ارباب رجوع و مشتریان دارد، مانند سالن انتظار، اتاق مدیریت و. . . . در واقع استفاده کننده اصلی آنها کارمندان مجموعه نیستند، گرچه برای زمان استراحت پرسنل نیز می توان مبلمان راحتی مناسبی در نظر گرفت.

کانتر یا میز پیشخوان

کانترها میزهای کشیده و پهنی هستند که عموما در بانک ها، ادارات، مطب ها و. . . مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی کانترها به گونه ای است تا ایجاد ارتباط بین ارباب رجوع و کارمندان را آسان تر کنند، برای مثال ارتفاع کانتر تا اندازه ای است که مراجعه کننده بتواند روی صندلی بنشیند و درخواست خود را مطرح کند.

سیستم فایلینگ

سیستم فایلینگ شامل فایل اداری، کتابخانه، کمد و قفسه اداری می شود.

از فایل ها که تشکیل دهنده سیستم فایلینگ محیط اداری هستند، جهت نگهداری اسناد و مدارک شرکت ها و سازمان ها استفاده می شود، بنابراین از یکسو باید ایمن و مقاوم باشند و از سوی دیگر لازم است تا دسترسی به اسناد را برای کارمندان تسهیل کنند.

یک سیستم فایلینگ خوب نظم را برای محیط اداری به ارمغان می آورد، ضمن آنکه بر آراستگی فضا نیز می افزاید. نکته حائز اهمیت آن است که پیش از اجرای پروژه لازم است تا مکان قرارگیری فایل، نحوه چیدن و نیز دسترسی به اسناد و مدارک و مواردی از این دست مشخص باشد تا بتوان حداکثر استفاده را از بکارگیری فایلینگ داشت.

داشتن محلی برای نگهداری کتب و مجلات نیز از جمله نیازمندی های فضاهای کاری است. همچنین کمدها و قفسه ها کارکردهای متنوعی در اداره ها و شرکت ها برای نگهدای لوازم کارمندان، تجهیزات، اسناد و سایر اقلام دارند. البته کمد و قفسه ها نیز بخشی از سیستم فایلینگ اداری به حساب می آیند که موجب برقراری نظم و کاهش بهم ریختگی محیط می شوند و در نتیجه تسریع در انجام امور و افزایش بهره وری را به دنبال دارند.

برای ساخت فایلینگ اداری از چوب، ام دی اف، فلز و یا ترکیبی از آنها استفاده می شود. طبیعتا طراحی سیستم فایلینگ باید متناسب با سایر اجزای دکوراسیون و معماری داخلی محیط اداری باشد و البته حفظ ایمنی و امنیت آنها نیز اهمیت زیادی دارد.

مبلمان اداری

پارتیشن

پارتیشن ها جداکننده های کاذبی هستند که جایگزین مناسبی برای دیوارها به شمار می آیند. برخی پارتیشن اداری را نیز جزئی از مبلمان اداری به حساب می آورند، با انتخاب مناسب ام دی اف می توان بین پارتیشن، میز و سایر مبلمان، همخوانی و هماهنگی مطلوبی ایجاد کرد. از طریق پارتیشن بندی می توان فضای کار را به بخش ها و واحدهای مختلف تقسیم کرده و برای کارمندان فضای خصوصی فراهم کرد تا تمرکز آنها افزایش یابد. پارتیشن ها در دو نوع تک جداره و دوجداره و از متریالی چون آلومینیوم، ام دی اف، شیشه یا ترکیب آنها ساخته می شوند و از تنوع گسترده ای برخوردارند.  

 

سایر مبلمان اداری

جلو مبلی، دیوارکوب و تریبون از دیگر اجزای مبلمان اداری هستند که استفاده از آنها بسته به نیاز مشتریان دارد.

چطور مبلمان اداری مناسب انتخاب کنیم؟

مبلمان اداری

برای محیط کاری خود میز ساده مستطیل شکل انتخاب کنیم یا میز مدرن قوس دار؟ چه نوع فایل یا کمدی برای نگهداری اسناد و مدارک شرکت ما مناسب تر است؟ مبلمان اداری قسمت هایی که با ارباب رجوع سروکار دارند چه تفاوتی با سایر قسمت ها دارد؟ چه رنگی برای مبلمان مجموعه ما بهتر است؟ رنگ های تیره یا روشن؟

برای بسیاری از محیط های اداری داشتن دکوراسیون موجه اولین قدم در ارتباط گیری با مشتری، پیمانکار، ارباب رجوع و. . . است. از این رو انتخاب مبلمان اداری مناسب نیاز به دقت و حساسیت ویژه ای دارد چرا که در صورت بروز اشتباه، هزینه زیادی به مجموعه تحمیل می شود.

بنابراین پیش از انتخاب مبلمان اداری باید در این باره تحقیق کافی انجام داد. گرچه مبلمان مناسب سبب جلب توجه مراجعان و مشتریان و در نتیجه حفظ وجهه و اعتبار مجموعه نزد آنها می شود اما همان طور که قبلا اشاره شد مبلمان محیط کار صرفا جنبه زیبایی و کاربردی نداشته و بطور مستقیم با سلامت جسمی و روحیه کارکنان در ارتباط هستند و این امر لزوم دقت در انتخاب طرح، رنگ و مدل مبلمان اداری را مضاعف می سازد.

کلیت مبلمان اداری خود را بسنجید

بهتر است پیش از انتخاب مبلمان، کلیت دکوراسیون داخلی فضای کار مشخص شود و در انتخاب تک تک اجزای مبلمان به همخوانی و هماهنگی آنها با دکوراسیون و ایجاد جذابیت بصری و زیبایی بیشتر محیط توجه شود.

داشتن طرح کلی به انتخاب بهتر مبلمان کمک کرده و ضمن تسهیل آن، روند انتخاب را نیز سرعت می بخشد. برای مثال پیش از انتخاب مبلمان اداری باید مشخص شود که قرار است محیط کار دکوراسیون سنتی و کلاسیک داشته باشد یا مدرن، چرا که نمی توان برخی اقلام را متناسب با سبک مدرن انتخاب کرد و برخی دیگر را بر اساس سبک کلاسیک، چون بعید نیست این نحوه انتخاب به یک تلفیق و ترکیب نازیبا و نامتناسب منجر شود.

ارگونومی در مبلمان اداری را فراموش نکنید

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب مبلمان اداری به خصوصی انواع میز و صندلی، استاندارد و ارگونومیک بودن آنهاست، چرا که پرسنل ساعت های زیادی در طول روز و در دوران اشتغال خود را بر روی آنها سپری می کنند. صندلی اداری باید انحنای مناسب و قابلیت خم شدن به عقب و نیز چرخش به همه جهات داشته باشد تا کمترین فشار به کمر و ستون فقرات وارد شود، همچنین ارتفاع آن قابل تنظیم باشد.

مبلمان اداری

لبه گرد و رو به پایین صندلی اداری

برخی صندلی ها ضد تعریق هستند تا افرادی که ساعت های متمادی از آنها استفاده می کنند دچار عرق نشوند. نشیمن صندلی های اداری نباید بیش از حد نرم باشند بلکه برعکس هرچه سفت تر باشد مطلوب تر است، بهتر است لبه نشیمنگاه صندلی پُر و گرد باشد، چرا که گرد بودن لبه مانع گردش خون در پاها نمی شود.

نکته بعدی این است که استفاده از میز و صندلی موجب راحت و آسایش کارمندان بوده و خستگی آنها را به تعویق بیاندازد.

ابعاد استاندارد انتخاب کنید

استاندارد بودن ابعاد مبلمان اداری نیز فاکتور دیگری است که باید در نظر گرفته شود. انواع مبلمان اداری مانند میزها، صندلی ها، مبل ها، پارتیشن ها و. . . ابعاد استاندارد مخصوص به خود را دارند که پیش از انتخاب آنها لازم است از این ابعاد و کاربرد هر یک اطلاعات کافی جمع آوری شود.

البته برخی موارد مانند کتابخانه، کمد و فایل اداری ابعاد دقیق و تعریف شده ای ندارند چرا که ابعاد آنها بر اساس متراژ فضا، نیاز مشتری و نوع طراحی دکوراسیون داخلی تعیین می شود.

مبلمان را بر اساس متراژدفتر کار خریداری کنید

مورد بعدی توجه به مساحت دفتر و تعداد کارمندان است، برای مثال توجه به اصول چیدمان در فضاهای کوچک اهمیت بیشتری پیدا می کند، چرا که باید از فضا حداکثر بهره را گرفت، ضمن آنکه مبلمان مانع تردد کارکنان و مشتریان در محیط نبوده و فواصل استاندارد میان آنها رعایت شده باشد.

مبلمان مدرن به علت خلوتی و سادگی بیشتری که دارد برای فضاهای با متراژ کم توصیه می شود. بهتر است پیش از انتخاب مبلمان فضای موجود برای هر جزء اندازه گیری شده و خرید اقلام به تدریج صورت بگیرد.

مبلمان اداری

مبلمان اداری را متناسب با نوع کسب و کارتان در نظر بگیرید

عامل دیگر نوع کسب و کار است، برای مثال یک محیط آموزشی یا شرکت دولتی به مبلمان کلاسیک نیاز دارد، در حالی که یک محیط هنری یا یک استارتاپ نوپا فضای مناسبی برای استفاده از مبلمان مدرن است. توجه به دامنه مشتریان نیز می تواند در انتخاب مبلمان محیط کار موثر باشد، مثلا برای محیط های فرهنگی یا رسمی یا فضاهایی که مراجعان و مشتریان میانسال دارند بهتر است از مبلمان و چیدمان کلاسیک استفاده شود، اما برای محیط هایی که مشتریان جوان دارند، مبلمان مدرن توصیه می شود. البته نیاز به یادآوری نیست که روحیات و سلایق مدیر و پرسنل مجموعه نیز خود نقش مهمی در انتخاب مبلمان دارد.

از وسایل با کیفیت استفاده کنید

در انتخاب مبلمان اداری مناسب نمی توان کیفیت متریال را نادیده گرفت، زمانی که در ساخت مبلمان اداری از متریال با کیفیت استفاده شده باشد، دوام و ماندگاری آنها افزایش می یابد و با جابجایی های مکرر اجزای مختلف به خصوص پایه ها دچار فرسودگی نمی شوند.

مبلمان اداری

ضمن اینکه اسکلت مبلمان نیز باید استحکام بالایی داشته باشد تا بتواند وزن افراد مختلفی که در طول زمان بر روی آنها می نشینند را تحمل کند. صدا ندادن صندلی ها هنگام استفاده، قابل شستشو بودن روکش های به کار رفته، امکان جدا شدن قطعات مبلمان اداری و. . . از جمله نکاتی است که توجه به آنها لازم است.

 

موارد فوق از جمله مهمترین فاکتورهایی هستند که در انتخاب طرح، رنگ و مدل مبلمان اداری نقش دشته و برای داشتن انتخابی مناسب باید آنها را در نظر گرفت.

2 دیدگاه در “راهنمای جامع انتخاب و خرید مبلمان اداری”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *