غرفه نمایشگاهی

 

حضور در نمایشگاه ها با هدف معرفی توانمندی ها و قابلیت ها، برندینگ، بازاریابی و تبلیغ محصولات، شناسایی بازارهای جدید و سنجش نیاز مشتریان رشد و اهمیت روزافزونی پیدا کرده است. به همین علت صنعت نمایشگاهی ، صنعتی رو به رشد در سراسر جهان است و گردش مالی بالایی دارد. به موازات افزایش توجه صاحبان کسب و کارهای گوناگون به شرکت در نمایشگاه ها، نحوه و چگونگی حضور نیز اهمیت پیدا کرده و رقابتی جدی و انکارناپذیر میان غرفه های نمایشگاهی به منظور جذب بازدیدکنندگان و مشتریان در نمایشگاه های مختلف در جریان است، از همین رو امروز غرفه سازی و طراحی غرفه به یکی از راه های تاثیرگذاری تبلیغات تبدیل شده است.

نمایشگاه ها یکی از راه های مهم در بدست آوردن و تبادل اطلاعات روز و آشنایی با آخرین تحولات و دستاوردهای حوزه های مختلف صنعت، علم، فناوری، کشاورزی، خدمات، آموزشی و … هستند، ضمن اینکه برگزاری و گسترش نمایشگاه ها موجب ایجاد رقابت سالم در عرصه داخلی و بین المللی و همچنین توسعه گردشگری و کمک به اقتصاد محلی می شود.

برای داشتن حضوری موفق در یک نمایشگاه باید اصول و نکات گوناگونی را در نظر گرفت که مهمترین آنها استفاده بهینه از فضایی است که جهت شرکت در نمایشگاه اجاره شده است. این فضا که در اصلاح غرفه نمایشگاهی نامیده می شود، صرفا یک مساحت خالی است که باید آن را تجهیز کرده و به مکانی مناسب جهت مراجعه و بازدید مشتریان، بازدیدکنندگان و علاقمندان تبدیل کرد.

به عبارت بهتر غرفه سازی مهمترین مرحله و اصلی ترین اقدامی است که برای حضور در یک نمایشگاه باید انجام داد. غرفه سازی اصولی سبب جلب توجه بیشتر بازدیدکنندگان و جذب آنها می شود. در گام بعدی ساختار و امکانات تعبیه شده در غرفه اعم از ویترین ها، میزهای کانتر، اتاق مذاکره، پوسترها و سایز تزئینات غرفه به شناساندن محصولات، خدمات و توانایی های شما به ایشان کمک می کند.

غرفه نمایشگاهی
غرفه نمایشگاهی

اگر در گذشته غرفه هایی ساده و با کمترین امکانات با استفاده از جداکننده های چوبی یا فلزی برپا می شد، امروز غرفه سازی با تلفیق رشته های گوناگون به خصوص طراحی داخلی، به حوزه ای تخصصی و پیچیده تبدیل شده است.

یکی از نکات حائز اهمیت این است که نباید غرفه سازی و غرفه آرایی را یکسان در نظر گرفت. غرفه سازی روند ساخت و برپایی غرفه توسط شرکت کننده را شامل می شود، در حالی که غرفه آرایی مربوط به زمانی است که شرکت کننده از غرفه پیش ساخته و در واقع از امکانات عمومی ارائه شده از سوی برگزار کننده نمایشگاه استفاده می کند.

در این حالت تامین موکت کف سالن و کف غرفه، میز و صندلی معمولی، جداسازی غرفه با استفاده از پارتیشن های عمومی نمایشگاه، پریز برق، روشنایی، پیشانی نویسی و … بر عهده برگزارکننده است. سپس شرکت کننده از طریق به کار بردن پاپ های نمایشگاه، کانتر، رول آپ و … دکوراسیون غرفه را تکمیل و در واقع غرفه آرایی می کند.

بنابراین برگزارکنندگان هنگام دریافت سفارش غرفه از شرکت کنندگان سوال می کنند که آیا غرفه را با غرفه آرایی می خواهند یا خود اقدام به غرفه سازی می کنند؟

انواع غرفه سازی                            

غرفه های نمایشگاهی به روش های گوناگونی اجرا می شوند که دو روش اصلی آن عبارت است از:

غرفه هایی که از سوی برگزارکنندگان نمایشگاه تدارک دیده می شوند که به آنها غرفه های پیش ساخته می گویند.

غرفه هایی که شرکت کنندگان در نمایشگاه با کمک پیمانکاران این حوزه می سازند که غرفه های خودساز نامیده می شوند.

غرفه سازی زمانی موضوعیت پیدا می کند که شرکتی که قصد حضور در نمایشگاه را دارد، مایل به استفاده از امکانات ارائه شده از سوی برگزارکننده نمایشگاه نباشد و قصد داشته باشد برای رسیدن به اهدافش غرفه ای مبتنی بر سلایق خویش برپا کند. به این غرفه ها، غرفه خودساز گفته می شود.

پس غرفه خودساز، غرفه ای است که یک شرکت برای حضور در نمایشگاه و طبق قوانین و مقررات نمایشگاه، اقدام به ساخت و سرپا کردن آن می کند. امروزه در ساخت غرفه های نمایشگاهی عمدتا از سازه های مدولار (پارتیشن) و اسپیس فریم (Space Frame) به عنوان گامی نوین در حوزه طراحی غرفه استفاده می شود، البته در برخی نمایشگاه ها سازه های ماکسیما مورد استفاده قرار می گیرد.

ساخت این سازه ها بوسیله تجهیزات و دستگاه هایی انجام می شود که امکان سرعت بخشیدن به مراحل کار و کاهش زمان غرفه سازی را فراهم کرده اند، ضمن آنکه زیبایی بیشتری نسبت به سازه های قدیمی به دنبال داشته اند.

در غرفه سازی نمایشگاهی از متریال مختلفی استفاده می شود، برای مثال در غرفه های پیش ساخته اغلب پلی اتیلن و PVC به کار برده می شود چرا که می توان آنها را به فرم های متنوع در آورد و با ترکیب بندی های گوناگون در کنار هم قرار داد، ضمن اینکه جابجایی آنها ساده تر بوده و زیبایی مطلوبی دارند.

در مثالی دیگر می توان به پروفیل های آلومینیومی اشاره کرد که در مقایسه با مورد قبل وزن بیشتری دارند اما از استحکام بالاتری برخوردار هستند. همچنین ام دی اف و پارتیشن های نمایشگاهی نیز از جمله متریال مورد استفاده هستند.

مدل غرفه نمایشگاهی
مدل غرفه نمایشگاهی

در این قسمت به برخی از سازه های نمایشگاهی اشاره می شود.

سازه اسپیس فریم

اسپیس فریم سازه ای فلزی است که از طریق بکارگیری قطعات مختلف در آن می توان غرفه هایی در ابعاد متفاوت سرپا کرد. غرفه های حاصل اغلب مناسب نمایشگاه هایی هستند که در فضای باز برپا شده یا محصولات و کالاهای شرکت غرفه دار نیازمند سازه های مستحکم است. برای سقف این غرفه ها می توان از چادر یا برزنت استفاده کرد و دیواره های آنها را نیز می توان با بنر یا فلکس تزیین نمود.

سازه مدولار

سازه های مدولار از جمله سازه های مورد استقبال در ساخت غرفه های نمایشگاهی هستند که با استفاده از آنها می توان غرفه های زیبا و همگون ایجاد کرد. به علت اینکه این سازه ها از قطعات پیش ساخته و استاندارد تشکیل شده و قابلیت مونتاژ و دمونتاژ به دفعات متعدد دارند، به آنها مدولار (modular) گفته می شود.

هزینه های طراحی و ساخت آنها سنگین نیست و مناسب کلیه کاربری های سرپوشیده نمایشگاهی، فروشگاهی، کنفرانس و … هستند اما به علت آسیب پذیری در مقابل رطوبت و باد در فضاهای باز مورد استفاده قرار نمی گیرند. در ساخت این غرفه ها از پایه، قید و پنل استفاده می شود.

سازه ماکسیما

طراحی غرفه نمایشگاهی
مدل غرفه نمایشگاهی

استفاده از سازه های ماکسیما یکی از راه های سریع و کارآمد برای داشتن غرفه های زیباست. تفاوت غرفه های ماکسیما با نوع مدولار در نوع قید و پنل و نیز رنگ بندی استفاده شده در پنل است.

مراحل غرفه سازی (غرفه خودساز)

پس از ثبت سفارش مشتری و دریافت  اطلاعات فنی، شرکت غرفه ساز طرحی سه بعدی متناسب با درخواست و نیازهای مشتری ارائه می دهد. در صورت تائید طرح توسط مشتری، شرکت کلیه جزئیات طرح را همراه با نقشه های مهندسی مربوطه و دارای مهر مهندس ناظر شرکت به بخش غرفه سازی نمایشگاه ارسال می کند.

سپس کارشناسان نمایشگاه به بررسی طرح و جوانب آن پرداخته و چنانچه منطبق بر معیارهای نمایشگاه بود، مجوز ساخت غرفه را صادر می نمایند. پس از دریافت مجوز از نمایشگاه، فایل طرح به کارگاه ساخت غرفه شرکت مربوطه فرستاده شده و در کارگاه سازه ها، میزها، کانترها، ویترین ها و … ساخته می شوند.

همچنین تیم کف زن شرکت غرفه ساز با ارائه مجوز صادر شده به محل غرفه در نمایشگاه رفته و اقدام به نصب کف سازی در غرفه می کند. در ادامه تیم نصاب و نجار غرفه را سرپا کرده و سپس تیم های نقاش و برقکار وارد کار می شوند.

این روند ممکن است 3 – 4 روز زمان ببرد. پس از پایان مراحل ساخت غرفه، نصب پوسترها، لایت باکس ها و … انجام می شود، مبلمان، سیستم کامپیوتری و نمایشگر، آبسردکن و سایر تجهیزات و لوازم پیش بینی شده در مرحله طراحی برای غرفه در محل خود قرار داده می شوند. با خاتمه برگزاری نمایشگاه نیز شرکت غرفه ساز مبادرت به تخریب و دمونتاژ غرفه می کند.

طراحی غرفه نمایشگاهی از جمله زیرشاخه های معماری داخلی شناخته شده و یکی از مراحل اصلی غرفه سازی است که طی آن چیدمان، نورپردازی، رنگ بندی و سایر پارامترهای مربوط به دکوراسیون غرفه تعیین می شوند.

غرفه سازی در نمایشگاه بین المللی
نمایشگاه بین المللی

طراحی غرفه نیازمند یک همکاری بین رشته ای میان متخصصان معماری، گرافیک، نورپردازی، رسانه های دیجیتال، طراحی داخلی، طراحی صحنه، دکوراتوری و … است که به منظور قانع کردن بازدیدکنندگان جهت استفاده از کالا و خدمات شرکت غرفه دار انجام می گیرد.

طراحی حرفه ای غرفه به استفاده بهینه و هوشمندانه از فضای غرفه می انجامد. در طراحی غرفه چیدمان المان ها در جای خود مشخص می شود که این امر به بازدیدکنندگان کمک می کند هنگام ورود به غرفه راحت تر بتوانند بخش مورد نظرشان را پیدا کنند.

یکی از مهمترین مواردی که در طراحی غرفه باید در نظر گرفت نمایش نوع فعالیت شرکت است که می توان از طریق نشان دادن شعارهای سازمانی، ساختن ماکت های مربوط به فعالیت شرکت و اموری از این قبیل به این هدف دست یافت.

غرفه نمایشگاهی
غرفه نمایشگاهی

مزیت طراحی به ویژه طراحی های سه بعدی که از طریق کامپیوتر امکان پذیر شده است، این است که به سفارش دهندگان امکان می دهد طرح غرفه را پیش از ساخت بررسی کرده و موارد اصلاحی خود را در آن اعمال نمایند. طراحی غرفه با استفاده از نرم افزارهای مربوطه از جمله تری دی مکس، اسکچاپ، راینو و موارد مشابه انجام می گیرد.

انتخاب غرفه ساز

اما غرفه سازی گرچه در ظاهر ساده به نظر می رسد اما کاری تخصصی است و برای داشتن غرفه ای خوب باید از یک غرفه ساز متخصص کمک گرفت. در این زمینه شرکت های مختلفی هستند که خدمات غرفه سازی ارائه می دهند، ضمن اینکه مجوز و سابقه کاری نیز دارند. غرفه سازی به یک مهارت محدود نشده و شرکت غرفه ساز مجموعه ای از مهارت ها و متخصصان مربوطه را اعم از گرافیست، نجاری، نقاشی، برقکاری و … را در کنار یکدیگر به کار می گیرد. همچنین غرفه سازی نیازمند ایده و تخصص است و غرفه ساز باید پیش از هر کاری باید نسبت به شناخت بازار هدف، رقبای در حال فعالیت، تحلیل و بررسی خدمات و محصولات شرکت متقاضی اقدام نماید.

برای انتخاب غرفه ساز حرفه ای باید موارد گوناگونی را در نظر گرفت، از جمله اینکه:

برخورداری از کارگاه برش و ساخت غرفه حرفه ای

دارای متخصصان با سابقه جهت نصب و برپا کردن غرفه

برخوردار از ناظر فنی و کیفی جهت نظارت بر مراحل غرفه سازی

به روز بودن و استفاده از دانش و فناوری های جدید

گرید غرفه سازی

طرح غرفه نمایشگاهی سفید
غرفه نمایشگاهی

در طول زمان و سوء استفاده برخی شرکت ها و ایجاد مشکلاتی برای غرفه داران و نمایشگاه ها، سیستمی طراحی شد تا شرکت های غرفه ساز دسته بندی شوند. بر این اساس مبتنی بر امکانات شرکت غرفه ساز شامل بخش اداری، کارگاه، تخصص پرسنل، تعداد نیروها و سایر عوامل مشابه، به شرکت ها گرید غرفه سازی تعلق می گیرد.

بر این اساس پیمانکارانی که سابقه غرفه سازی دارند به پنج دسته با گریدهای  A، B، C، D و E تقسیم بندی می شوند که هر دسته سقف مشخصی از ساخت غرفه به طور همزمان و متراژ غرفه سازی را پوشش می دهد. مبتنی بر گرید غرفه سازی تنها شرکت های با سابقه و تجهیزات بیشتر امکان ساخت همزمان غرفه های متعدد یا کار بر روی متراژهای بزرگ را دارند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *