لغت پارتیشن (partition) به معنای تقسیم، تفکیک و جدا کردن است و به حائل، دیوار یا تیغه ای که سبب تفکیک بخش های یک فضا باشد نیز پارتیشن گفته می شود، خواه این فضا، فضای یک هارد دیسک کامپیوتری باشد، خواه فضای یک نمایشگاه یا یا سالن مطالعه یک مرکز آموزشی. بر این اساس پارتیشن های فیزیکی که در دو دسته اصلی پارتیشن تک جداره و پارتیشن دو جداره ساخته می شوند، تجهیزات جداکننده (Divider) کاذبی هستند که به منظور تقسیم بندی فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.

از طریق بکارگیری پارتیشن ها هم می توان یک فضای بزرگ را به بخش ها و قسمت های مختلف تقسیم کرد و هم بهترین بهره را از یک فضای کوچک گرفت. در واقع قابلیت های متنوع و متفاوت پارتیشن ها باعث می شود تا در صورت استفاده مناسب و اصولی از آنها، تغییرات قابل ملاحظه ای در کاربری یک فضا صورت بگیرد.

تغییراتی که تنها در نمای ظاهری و جلوه بصری دکوراسیون داخلی یک محیط خلاصه نشده و از افزایش بازدهی کارکنان گرفته تا تسریع در فرایندهای کاری و حتی میزان مصرف انرژی یک مجموعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

پارتیشن اداری

استفاده از پارتیشن ها در تمام محیط های خانگی، اداری و صنعتی از قبیل ادارات، مجتمع های فروشگاهی، مراکز بیمارستانی و درمانگاهی، مراکز آموزشی، پژوهشی و رسانه ای، باشگاه های ورزشی، کارخانه ها، منازل مسکونی، کتابخانه های عمومی و.. . امکان پذیر است.

گرچه در برخی موارد همچون منازل مسکونی استفاده از پارتیشن عمدتا به جهت زیبایی و یا استفاده بهینه از فضا صورت می گیرد، اما در سازمان ها، ادارات و شرکت ها، کاربردهای بیشتری را شامل می شود از بالابردن نظم محیط کاری و حفظ حریم خصوصی و کنترل بهتر کارمندان گرفته تا کاهش مزاحمت های دیداری و شنیداری.  

پارتیشن اداری

 

انواع پارتیشن

پارتیشن ها انواع مختلفی دارند، برای نمونه می توان آنها را بر اساس جنس به پارتیشن تمام ام دی اف، پارتیشن ام دی اف و آلومینیوم، پارتیشن چوبی، پارتیشن شیشه ای، پارتیشن استیل، پارتیشن شیشه و ام دی اف، پارتیشن شیشه و آلومینیوم، پارتیشن ام دی اف و آلومینیوم و.. . تقسیم کرد.

در واقع متریال به کار رفته در یک پارتیشن می تواند از یک جنس یا ترکیبی از دو یا چند جنس باشد. همچنین پارتیشن ها می توانند ثابت یا متحرک باشند اما یکی از مهمترین دسته بندی های مربوط به پارتیشن ها، تفکیک آنها به تک جداره و دو جداره است. در واقع این اصلی ترین تقسیم بندی درنظر گرفته شده برای پارتیشن هاست.

پارتیشن تک جداره چیست؟

در پارتیشن های تک جداره همان طور که از اسم آنها پیداست از یک لایه متریال استفاده می شود، در نتیجه سبک تر بودن و قابلیت جابجایی بهتر و نصب آسان تر و سریع تر از مزیت های آنها به شما می رود، همچنین قیمت آنها نیز پایین تر از نوع دو جداره است. اما تک جداره بودن و اسکلت باریک این نوع پارتیشن باعث می شود تا قابلیت آکوستیک نداشته و عایق خوبی برای صدا و حرارت نباشند.

پارتیشن اداری

از جمله مدل های رایج پارتیشن تک جداره که در سه ارتفاع کوتاه، نیمه بلند و بلند ساخته می شوند، می توان به پارتیشن هایی اشاره کرد که در تولید آنها از پانل ام دی اف 16 میلیمتری یا شیشه 6 میلیمتری استفاده می شود.

پارتیشن تک جداره ام دی اف گرچه مانند سایر مدل ها عایق نیست اما نارسایی بیشتر آن سبب می شود تا اتلاف انرژی کمتری داشته باشد، همچنین قابلیت بکارگیری به عنوان یک جزء دکوراتیو در محیط را از طریق طراحی های متنوع دارد.

پارتیشن شیشه ای چیست؟

پارتیشن شیشه ای نیز با تاثیر بر سطح روشنایی محیط سبب کاهش مصرف برق می شود. مزیت شیشه به ام دی اف این است که دچار پوسیدگی یا موریانه خوردگی نمی شود اما در مقابل همچون ام دی اف امکان ایجاد یک فضای کاملا خصوصی توسط این مدل وجود ندارد.

گرچه نصب پارتیشن های تک جداره و دمونتاژ و جمع آوری آنها سریع و آسان است اما محدودیت هایی نیز برای استفاده از این نوع پارتیشن وجود دارد، برای مثال از پارتیشن تک جداره در زمانی استفاده می شود که برنامه مشخصی برای تقسیم فضا وجود نداشته و صرفا اهداف کوتاه مدت دنبال می شود. همچنین نباید استحکام بالایی را هنگام استفاده از پارتیشن تک جداره انتظار داشت.

پارتیشن اداری

اما پارتیشن دو جداره نوع دیگری از پارتیشن است که در این مقاله قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

پارتیشن دو جداره چیست؟

نوعی از پارتیشن که در آن از دو لایه متریال به موازات یکدیگر استفاده می شود، پارتیشن دو جداره گویند. این نوع پارتیشن مناسب محیط های اداری، مراکز درمانی، مراکز آموزشی و.. . است.

گرچه ممکن است تفاوت هایی ظاهری در پارتیشن های دو جداره ای که شرکت های مختلف می سازند وجود داشته باشد اما خصوصیات کلی آنها یکسان است.

عموما پارتیشن های دو جداره در قاب های بزرگ و یک تکه ساخته می شوند و به علت مقاومت و استحکامی که دارند، فاقد ستون های اضافی جهت ثابت ماندن بر روی زمین هستند، از طرف دیگر به علت اینکه خطوط زائد در طراحی پروفیل حذف می شوند، این امر زیبایی پارتیشن را به همراه دارد.

ضخامت پارتیشن های دو جداره متفاوت بوده و مثلا برای پارتیشن های ام دی افی دامنه تغییر آن از 8 تا 25 میلیمتر می باشد. ارتفاع پارتیشن بسته به سفارش مشتری و اقتضائات گردش هوا، مصرف انرژی و عایق صوتی بودن و نیز کاربری مدنظر می تواند در چهار اندازه کوتاه، نیمه بلند، بلند و تا ارتفاع سقف ساخته شود.

پارتیشن اداری

خصوصیات و مزایای پارتیش های دو جداره

 1. این پارتیشن ها استحکام بالایی داشته و خود ایستا هستند.
 2. پارتیش های دو جداره عایق های خوبی از نظر صوتی و حرارتی می باشند.
 3. امکان استفاده از طرح های مختلف لوگو یا شعار بر روی بخش های شیشه ای پارتیشن وجود دارد.
 4. استفاده از پرده کرکره مابین شیشه ها امکان پذیر است.
 5. می توان کابل های شبکه و سیستم و سایر موارد تاسیساتی را از درون پارتیشن عبور داد.
 6. ترکیب دو جداره چوب و شیشه عایق حرارتی مناسبی است.
 7. امکان افزایش خاصیت آکوستیکی (ضد صدا) پارتیشن از طریق افزودن فوم های آکوستیک وجود دارد.
 8. می توان قفل و سایر تجهیزات ایمنی را بر روی این پارتیشن ها نصب کرد.
 9. بسته به نوع روکش پارتیشن می تواند در برابر رطوبت، سایش، خش و تغییرپذیری در طول زمان مقاوم باشد.
 10. حفظ کامل حریم خصوصی کارمندان و جداسازی بخش ها و واحدها امکان پذیر است.

مدل های رایج پارتیشن دو جداره

مدل پارتیش ها از یک سو به نیاز و کاربردهای مورد انتظار مشتری بستگی دارد و از سوی دیگر همخوانی آن با طرح های دکوراسیون داخلی اهمیت ویژه ای داشته و در بهبود زیبایی بصری محیط کار بسیار موثر است. همچنین مدل پارتیشن در کنترل کارمندان، ارتباط بخش ها، مصرف انرژی و مواردی از این دست نیز تاثیرات فراوانی به همراه دارد.

در این قسمت به بررسی 3 مدل رایج پارتیشن دو جداره که بیشترین توجه و اقبال را در میان پارتیشن های اداری به خود اختصاص داده اند، می پردازیم. پارتیشن های دو جداره را می توان تماما از یک جنس تولید کرد یا اینکه در ساخت آن از ترکیب دو یا چند متریال بهره گرفت.

پارتیشن اداری

پارتیشن دو جداره ام دی اف

پارتیشن ام دی اف (MDF) از رایج ترین مدل های پارتیشن است که تنوع بالایی داشته و از نظر هزینه در مقایسه با پارتیشن آلومینیومی با صرفه تر می باشد. قابلیت ترکیب ام دی اف با شیشه و آلومینیوم سبب افزایش تنوع پارتیشن های ام دی افی شده است. در این مدل پارتیشن از نوارهای پی وی سی (PVC) برای پوشش لبه ها استفاده می شود، برای مثال در سطح تماس با زمین از پی وی سی استفاده می شود تا رطوبت به داخل پارتیشن نفوذ نکند.

امکان استفاده از پرده کرکره نیز بر روی بدنه داخلی پارتیشن وجود دارد اما برای درب از کرکره استفاده نشده و به جای آن شیشه سندبلاست مورد استفاده قرار می گیرد. پرده کرکره بین دو جداره شیشه قرار گرفته و شیشه ها مانع از نفوذ گرده و غبار بر روی آن می شود. ساخت و نصب آن در عرض 48 ساعت امکان پذیر است.

پارتیشن هایی که از ترکیب ام دی اف و آلومینیوم ساخته می شوند حمل و نقل و اجرای آسان و به علت به کارگیری فلز سبک آلومینویم در آنها، استحکام و زیبایی خاصی دارند.

پارتیشن اداری

پارتیشن دو جداره شیشه ایی

پارتیشن دو جداره شیشه ای یا فریم لس (Frame Less) از دیگر مدل های رایج پارتیشن به حساب می آید که در تولید آنها از شیشه 10 میلیمتری نشکن استفاده می شود و اسکلت اصلی به کار رفته از جنس آلومینیوم یا یک فلز دیگر است. در قسمت درب پارتیشن یراق آلات مخصوص جهت لولا و دستگیره به کار برده می شوند.

امکان ساخت آنها در ارتفاع های مختلف بنا به نیاز مشتری وجود دارد. همچنین قابلیت نصب پرده کرکره مابین جداره های شیشه وجود دارد که این کار علاوه بر زیبایی به حفظ حریم خصوصی نیز کمک می کند.

پارتیشن دو جداره شیشه ای تا حد قابل ملاحظه ای در برابر صوت، حرارت و گرد و غبار عایق می باشد. اغلب در اداره ها و محیط های کاری و به نسبت کمتری در منازل مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بیشتر از سوی مدیرانی که به دکوراسیون مدرن علاقه دارند به کار گرفته می شود، البته این مدل پارتیشن برای فضاهایی که نیاز به نوررسانی دارند نیز گزینه مناسبی است.

پارتیشن شیشه ای در مقایسه با پارتیشن های ام دی اف استحکام و دوام بیشتری دارند و نیز امکان کنترل بیشتر کارمندان را برای مدیران فراهم می آورند.  

پارتیشن دو جداره آلومینیومی

پارتیشن اداری

ساختار اصلی این پارتیشن ها از جنس آلومینوم است و مناسب محیط های مرطوب و یا نیازمند شستشو همچون مراکز درمانی، آزمایشگاه ها، سرویس های بهداشتی، استخرها و مواردی از این دست هستند. در تولید آنها می توان از ام دی اف یا شیشه نیز بهره برد. امکان ساخت آن در ارتفاع مدنظر مشتری وجود دارد، جنس دربها نیز از آلومینیوم بوده و پرکننده داخلی درب ها از شیشه یا ام دی اف است.

پارتیشن دو جداره آلومینیومی نیز مزیت های خاص خود را دارد، برای نمونه نصب آن سریع و آسان است، گرد و غبار به داخل آن نفوذ نمی کند، عایق صوتی است، تنوع رنگ و طرح بالایی دارد، امکان جابجایی آن به دفعات وجود دارد، امکان کابل کشی درون آن وجود دارد و همچنین طول عمر بالایی دارد.

سایر تقسیم بندی های پارتیشن دو جداره

فارغ از تقسیم بندی کلی که در بالا مورد اشاره قرار گرفت، پارتیشن های دو جداره بر حسب ساختار نیز انواع مختلفی دارند که عبارت است از:

 • پارتیشن دو جداره مدولار
 • پارتیشن دو جداره آکوستیک
 • پارتیشن دو جداره متحرک
 • پارتیشن دو جداره الیت
 • پارتیشن با پیچ روکار
 • پارتیشن دو جداره جذبی
 • پارتیشن دو جداره با تیپو
 • پارتیشن چرم کوب
 • پارتیشن با درب کشویی

 

همچنین می توان آنها را بر حسب کاربرد و یا محل استفاده نیز تقسیم بندی نمود مانند: پارتیشن خانگی، پارتیشن بیمارستانی، پارتیشن آزمایشگاهی، پارتیشن مراکز آموزشی، پارتیشن مراکز نظامی و.. ..

قیمت پارتیشن دو جداره

پارتیشن اداری

قیمت نهایی پارتیشن دو جداره در وهله اول به جنس متریال به کار رفته در آن بستگی دارد. پس از آن مدل، مساحت، ارتفاع، نوع ابزارآلات ساخت، نو ع طراحی، ضخامت و هزینه های نصب و اجرا عواملی هستند که سرجمع آنها هزینه نهایی پارتیشن را تعیین می کند.

البته موارد سفارشی مشتری مانند احداث قفسه یا کمد، درج آرم یا شعار و یا ایجاد تزئینات خاص نیز می تواند به افزایش قیمت پارتیشن منجر شود. بنابراین نمی توان یک قیمت مشخص و واحد را برای طیف متنوع و گسترده ای از پارتیشن های دو جداره ارائه کرد، بلکه باید حداقل 10 فاکتور را جهت محاسبه هزینه نهایی مدنظر قرار داد.

برای راهنمایی بیشتر در زمینه اجرای پارتیشن دو جداره با همکاران ما در گروه پارتیشن ساز در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *