طراحی داخلی رستوران

مفاهیم طراحی داخلی ، (طراحی) دکوراسیون داخلی و معماری داخلی اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند، در حالیکه با وجود شباهت ها و اشتراکات متعدد تعاریف و کارکردهای متفاوتی دارند.

طراحی داخلی (Interior Design)

طراحی داخلی با کلیت یک فضا سر و کار دارد و به برنامه ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای معماری داخلی و مبلمان جهت دستیابی به استفاده بهینه و کارایی بالا برای فضای مدنظر می پردازد.

طراح داخلی از ابتدای طرح ریزی نقشه تا پایان مراحل  آماده سازی حضور داشته و به همراه معمار ساختمان، در شکل گیری فرم داخلی بنا دخیل است.

یک طراح داخلی که به آن دکوراتور داخلی نیز گفته می شود، باید تحلیل و درک مناسبی از رفتار انسان ها داشته باشد تا بتواند فضاهایی کاربردی و در عین حال خلاقانه طراحی نماید.

همچنان که لازم است از انطباق روند احداث ساختمان با طرح ها و نقشه های اولیه و نیز رعایت اصول ایمنی اطمینان حاصل نماید. ارائه طرح های مرتبط با آکوستیک، اشتعال پذیری، خروج گاز و … در کنار انتخاب و چینش مبلمان، رنگ و نور و مواردی از این دست هم می تواند جزء وظایف طراح داخلی قرار بگیرد.

دکوراسیون منزل

به علت عدم تعریف دقیق و واضح طراحی داخلی، این رشته دامنه گسترده ای از اماکن و فضاها را پوشش می دهد از جمله:

مراکز تجاری مانند پاساژها، مراکز خرید، مجتمع های تجاری، شرکت ها، بانک ها و …

مراکز درمانی مانند بیمارستان ها، مطب ها، آزمایشگاه ها و …

مراکز تفریحی و ورزشی مانند هتل ها، سینماها، رستوران ها، تفرجگاه ها، کافی شاپ ها، ورزشگاه ها، باشگاه ها، استخرها و …

مراکز آموزشی و پژوهشی مانند مدارس، دانشگاه ها، موسسات پژوهشی و …

مراکز صنعتی مانند کارخانجات، کارگاه ها و …

مراکز فرهنگی و هنری مانند موزه ها، مجموعه های مذهبی، گالری ها و …

فضاهای کوچک و شخصی تر از جمله دفترکار، منازل، آشپزخانه، حمام و …

طراحی دکوراسیون داخلی (Interior Decoration)

دکوراسیون دفتر کار

طراحی دکوراسیون داخلی به چیدمان و ترکیب اجزای یک فضای داخلی اعم از دیوارپوش ها، کف پوش ها، رنگ بندی ها، مبلمان، تابلوها، وسایل تزئینی، لوازم روشنایی و سایر اشیاء می پردازد.

طراح دکوراسیون یا دکوراتور باید فردی خلاق و دارای ذهنی سرشار از ایده باشد تا بتواند اصول طراحی دکوراسیون را با سلایق و علاقمندی های افراد مختلف هماهنگ ساخته و جذابیت بصری همراه با آرامش را در محیط ایجاد نماید.

یک طراحی دکوراسیون نمی تواند وظایف طراح داخلی را انجام دهد چرا که این کار نیازمند تخصص و مدرک است، اما یک طراح داخلی در صورت برخورداری از ذهنی خلاق می تواند اقدام به طراحی دکوراسیون کند.

معماری داخلی

معماری داخلی

معماری داخلی به دنبال ایجاد فضایی است که نه تنها کارآمد، بلکه زیبا و جذاب باشد. به عبارت دیگر معمار داخلی خواسته های سفارش دهنده را با اصول و قواعد تخصصی معماری ترکیب می کند تا از این راه فضایی بیافریند که بیانگر هویت و خواسته های طرف مقابل بوده و نیازهای مختلف وی را مرتفع سازد. در واقع معمار داخلی علاوه بر اجرای اصول فنی باید به حسی که فضا در مخاطب ایجاد می کند نیز توجه داشته باشد، بنابراین موفقیت در این رشته نیازمند آشنایی با هنر، فلسفه و روانشناسی است. همچنین در مقایسه با معماری بیرونی، معماری داخلی ابعاد فرهنگی، بومی و اقتصادی فضا را نیز مورد توجه قرار می دهد.

 

مولفه تاثیرگذار در طراحی داخلی

دکوراسیون آشپزخانه

طراح داخلی باید بین جنبه های زیبایی شناختی و عملکردی ساختمان ارتباط و توازن برقرار کند، برای رسیدن به  این هدف، فرایند طراحی داخلی یک فضا نیازمند در نظر گرفتن برخی موارد است که در این قسمت به آنها می پردازیم.

 1. نور و نورپردازی یک جزء اصلی در طراحی داخلی است. تنظیم درست نور به چشم نوازی فضا کمک می کند و بدون نورپردازی صحیح امکان ظهور و بروز اجزای دیگر همچون رنگ، بافت و فرم ساختمان وجود ندارد.
  البته نور تنها از منظر زیبایی شناختی اهمیت ندارد بلکه نورپردازی می تواند بر جنبه عملکردی فضا نیز اثر بگذارد، برای مثال در یک منزل مسکونی نور استفاده شده برای کتابخانه یا آشپزخانه با نورپردازی حمام متفاوت است تا حالات و احساساتی متناسب با کاربری فضا برای انسان ایجاد کند.
 2. به توده فیزیکی اشیاء که سه بعدی است، فرم گفته می شود. اگرچه فرم عموما برای پوسته بیرونی به کار می رود اما فضای داخلی نیز از فرم مخصوص به خود برخوردار است. فرمی که از عوامل گوناگونی مانند دسترسی ها و سیرکولاسیون تاثیر می پذیرد.
 3. در طراحی داخلی به محدوده در دسترس کاربران، فضا اطلاق می شود که استفاده بهینه از آن، ارتباطش با محیط و رعایت جنبه های انسانی در طراحی آن از طریق تعریف رابطه درست انسان با فضا اهمیت زیادی دارد.
 4. بافت یکی دیگر از اجزای طراحی داخلی است. به خصوصیتی از اشیاء که با لمس کردن یا مشاهده می توان به آن رسید، بافت گفته می شود که می تواند نرم، زبر یا خشن، صاف یا برجسته و … باشد. کاربری و ابعاد عملکردی فضا تعیین می کند که چه نوع بافتی برای سطوح و پوسته های آن در نظر گرفته شود.
  دکوراسیون اتاق
 5. جزء بعدی شکل (Shape) است که بعضا آن را با فرم (Form) اشتباه می گیرند. شکل ها را می توان به سه دسته طبیعی، هندسی یا غیرقابل مشاهده تقسیم کرد. شکل اشیاء در ترکیب بندی فضا تاثیرگذار است و طراحان از اشکال برای ایجاد ترکیبات بصری متنوع استفاده می کنند.
 6. اهمیت رنگ که آن را به عنوان خاصیت بصری فرم تعریف می کنند، بر کسی پوشیده نیست. رنگ ها در طراحی داخلی به طور مستقیم با احساسات انسان سروکار دارند و برای رنگ بندی یک فضا باید به جنبه های روانی رنگ های به کار رفته توجه جدی داشت، همچنین از طریق رنگ می توان بر روی فرم تاکید کرد.
 7. مولفه آخر طراحی داخلی عنصر حجم است. برای مثال در معماری سنتی ایرانی حجم ها و فضای پر و خالی آنها کاربرد فراوانی دارد. یک فضای داخلی بر اساس لایه بیرونی بنا که در واقع همان حجم است، درک می شود.

7 اصل اساسی در طراحی داخلی

دکوراسیون اداری

طراحی داخلی نیز مانند هر رشته ی تخصصی دیگر بر اساس یکسری اصول و قوانین پایه ای بنا شده است. آشنایی با این اصول می تواند حتی به مبتدیان یا افراد فاقد تخصص کمک کند تا تحولی دلنشین در منزل یا محل کار خود ایجاد نمایند.

 • هماهنگی

یک طراحی باید طرح منسجمی برای تمام بخش های یک فضا ارائه دهد، به عبارت دیگر یک سبک را انتخاب کرده و آن را از راهروها و پله ها گرفته تا پذیرایی و آشپزخانه به اجرا در آورد. البته این به معنای یکسان در نظر گفتن عناصر طراحی داخلی در تمام بخش های ساختمان نیست، بلکه به معنای ایجاد هماهنگی بین بخش ها و دستیابی به یک ترکیب بندی هماهنگ است. برای مثال رنگ یکی از راه های ایجاد هماهنگی و اتحاد در قسمت های مختلف ساختمان است و طراح با استفاده از تعداد معدودی رنگ می تواند هماهنگی لازم را بوجود بیاورد.

طراحی دکور پذیرایی

 • تعادل

در طراحی داخلی منظور از تعادل توزیع مساوی وزن بصری در فضاست که می تواند در سه سبک متقارن، نامتقارن و شعاعی صورت بگیرد.

تعادل متقارن عمدتا در سبک های سنتی و با تکرار اجزاء و عناصر یکسان مشاهده می شود، مثلا به شکل پنجره های متقارن در دو سمت اتاق، قرار دادن مبلمان به صورت زوج، قرار دادن دو گلدان چینی در دو سمت اتاق یا حتی قرار دادن متقارن شمعدانی ها و گلدان ها بر روی طاقچه. تاکید بر تقارن به علت این است که معمولا انسان در محیط متعادل و متوازن احساس راحتی بیشتری دارد.

تعادل نامتقارن در سبک مدرن مورد استفاده قرار گرفته و محبوبیت بیشتری دارد. در این نوع تعادل از اجزاء یا عناصر غیر هم جنس استفاده می شود که وزن بصری برابری دارند، برای مثال قرار دادن صندلی و مبل در دو سمت اتاق، گذاشتن یک گلدان سنتی کنار یک تابلوی نقاشی مدرن یا استفاده از دیوارپوش فقط برای بخشی از اتاق. همچنین این تعادل اغلب تصادفی است و برقراری آن قدری دشوار است. تعادل نامتقارن در مقایسه با متقارن هماهنگی کمتری با احساس انسان دارد اما می تواند به طرح های زنده تر بیانجامد.

تعادل شعاعی مخصوص موقعیت هایی است که عناصر و اجزای فضا حول یک نقطه کانونی متمرکز هستند همانند راه پله های مارپیچ. در فضای بسته نیز می توان از طریق چیدمان مبلمان گرد یا تزئینات سقف حول لوستر، تعادل شعاعی را بوجود آورد. به طور کلی طراحی یک یا حتی چند نقطه کانونی در محیط می تواند سبب ایجاد جذابیت و جلب توجه و زدودن ملال و خستگی باشد. تلویزیون یا شومینه ساده ترین موردی است که در این زمینه اغلب به ذهن افراد می رسد. اما با استفاده از یک اثر هنری یا تکه خاصی از مبلمان نیز می توان نقطه کانونی و در نتیجه تعادل شعاعی را در فضا بوجود آورد.

طراحی داخلی

 • تکرار

طراحی داخلی همچون موسیقی به ریتم اهمیت می دهد اما منظور از ریتم در اینجا، تکرار یک الگوی بصری است. به عبارت ساده تر بکارگیری اجزا و عناصر یکسانی همچون الگو، رنگ، بافت و … در کلیت محیط را تکرار گویند. پیاده سازی اصول تکرار، توالی، گذار و تضاد، به گردش در فضا منجر شده و سبب می شود تا چشم بیننده از یک عنصر به سمت عنصری دیگری حرکت کند.

 • توالی

توالی به معنای استفاده از یک عنصر و کاهش یا افزایش تعداد آن است. قرار دادن مرتب تعدادی گلدان یا شمع که اندازه های متفاوتی دارند در کنار یکدیگر مثالی از توالی است. در توالی می توان تعدادی از یک عنصر را بر اساس سایز یا رنگ و … در کنار یکدیگر قرار داد.

 • گذار

گذار به معنای تغییر از یک حالت به حالتی دیگر است. برخلاف تکرار یا توالی، استفاده از گذار در طراحی داخلی قدری دشوارتر است، چرا که هدف از بکارگیری گذار این است که چشم به طور طبیعی از بخشی به بخش دیگر بچرخد. یک روش متداول رسیدن به گذار استفاده از خطوط منحنی است، برای نمونه به صورت یک طرح منحنی بر روی دیوار یا سقف.

طراحی داخلی رستوران

 • تضاد

تضاد یا کنتراست همان طور که در سایر شاخه های هنری مورد توجه است، در طراحی داخلی نیز اهمیت دارد و از جمله اصولی است که به سهولت می توان آن را پیاده کرد چرا که برای اجرای آن تنها باید دو جزء یا عنصر متضاد در کنار هم قرار داده شوند همچون دو کوسن سیاه و سفید بر روی مبل. تضاد را می توان در فرم نیز به کار برد، مثلا به صورت استفاده از مربع و دایره در کنار هم.

 • توجه به جزئیات

در طراحی داخلی یک فضا نباید از جزئیات غافل شد، تفاوتی نمی کند که این جزئیات در مقیاس باشد یا رنگ یا نسبت عناصر؛ خواه کلیدپریزها باشند یا دستگیره کابینت ها. کم نیستند افرادی که به جزئیات توجه کافی را ندارند. اگرچه نباید جزئیات را برجسته کرده و بر روی آنها تمرکز نمود اما لازم است تا آنها را به جا مورد استفاده قرار داد.

یک دیدگاه در “نگاهی به 7 گام اصلی در طراحی داخلی و مولفه های مهم آن”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *