پارتیشن چوبی1

به جداکننده هایی که به عنوان حائل جهت تقسیم کردن فضاهای بسته مورد استفاده قرار می گیرند، پارتیشن گفته می شود. امروزه پارتیشن چوبی در فضاهای گوناگون اداری، خانگی، صنعتی و … بسیار کاربرد دارند و با استفاده از آنها می توان فضاها را به بخش ها و واحدهای کوچکتر و مجزا تقسیم کرد، به خصوص آنکه در مقایسه با دیوارهای معمولی هزینه کمتری می برند و نیز در مدت زمان کوتاهتری قابل اجرا و نصب هستند بوده و جمع آوری و دمونتاژ آنها نیز ساده تر است.

در واقع به علت همین مزایا و ویژگی هاست که از یکسو طراحان داخلی و طراحان دکوراسیون توجه ویژه ای به استفاده از پارتیشن ها از جمله پارتیشن چوبی دارند و از سوی دیگر کارفرمایان و مشتریان چه در بخش اداری و تجاری و چه در بخش خانگی استفاده از پارتیشن را به دیوارکشی های سنتی ترجیح می دهند.

ادارات، شرکت ها و سازمان ها به طور روزافزونی نیاز به تغییر در ساختار محیط کاری خود دارند، چرا که اضافه شدن نیروهای تازه، راه اندازی واحدهای جدید، تغییر در ساختارهای اداری و مواردی از این قبیل باعث می شود تا مدیران و صاحبان کسب و کارها به دنبال راهی برای استفاده بهینه از فضا باشند.

در این بین پارتیشن مزایای زیادی را نصیب کارفرمایان می کند. پارتیشن ها به طور چشمگیری بر زیبایی دکوراسیون و ایجاد جذابیت بصری در محیط کار و به تبع آن روحیه و نشاط نیروها موثر هستند، باعث افزایش تسلط و کنترل مدیران و سرپرستان بر فعالیت پرسنل و نیز تسریع در انجام روندهای گروهی و تعامل کارکنان می شوند، قابلیت جابجایی و تغییر دارند، فضای خصوصی مناسبی برای کارمندان فراهم کرده و موجب افزایش تمرکز و آرامش آنها هستند، از بروز بی نظمی و شلوغی های کلافه کننده جلوگیری می کنند، به سهولت جابجا می شوند و می توان به دفعات متعدد چینش آنها را تغییر داد.

پارتیشن چوبی1

پارتیشن ها را بطور کلی می توان به دو دسته تک جداره و دو جداره تقسیم کرد. همانطور که از عنوان آنها پیداست در دسته اول تنها یک جداره از متریال و در گروه دوم دو جداره مورد استفاده قرار می گیرد، به این ترتیب پارتیشن های تک جداره سبک تر بوده و جابجایی آنها آسان تر است و به علت بکارگیری متریال کمتر، قیمت پایین تری دارند اما پارتیشن های دو جداره به سبب ضخامت و مقاومت بیشتری که دارند از بروز مزاحمت های دیداری و شنیداری جلوگیری کرده و نیز در مقابل رطوبت و گرما عایق هستند، همچنین امنیت و ایمنی بالاتری فراهم می آورند.

دسته بندی کلی دیگری که می توان برای پارتیشن ها به کار برد، تقسیم آنها به ثابت و متحرک است که هر کدام مزایای خاصی را به همراه دارند. اجزای پارتیشن های ثابت بر روی زمین محکم شده و پیچ می شوند، در نتیجه بر اثر ضربه جابجا نشده و استحکام و مقاومت بالاتری دارند و البته مناسب استفاده های طولانی مدت هستند. در مقابل پارتیشن های متحرک قابلیت جابجایی داشته و به این منظور سبکتر هستند.

اما همان طور که اشاره شد، استفاده از پارتیشن محدود به محیط های اداری و کاری نیست، بلکه طراحان دکوراسیون منازل نیز به طور روز افزونی به استفاده از انواع پارتیشن بندی ها در طرح های خود روی آورده اند. استفاده از پارتیشن ها به عنوان جداکننده ها و حائل هایی زیبا و کاربردی، به طراحان داخلی و طراحان دکوراسیون فرصت و امکان استفاده بهینه از فضا را می دهد، خواه فضای مورد نظر بزرگ باشد یا کوچک، سنتی باشد یا مدرن، قدیمی باشد یا نوساز و … .

از طریق پارتیشن بندی می توان تفکیک فضا را به خوبی انجام داد، استفاده از فضاهای کوچک را چندبرابر کرد، جذابیت و زیبایی محیط را بالا برد و مواردی از این دست. پارتیشن ها بسته به جنس، رنگ و طرح انواع گوناگونی دارند و می توان بر حسب معماری داخلی منزل، رنگبندی غالب در دکوراسیون، میزان روشنایی محیط و سایر عوامل، مناسب ترین پارتیشن را انتخاب کرد.

بکارگیری پارتیشن های خانگی همانند پارتیشن های اداری مزایای فراوانی دارد، دیگر نیازی به ساخت دیوارهایی از جنس آجر، گچ و خشت و صرف زمان و هزینه زیاد نیست، بلکه به سهولت می توان در مدت کوتاهی با استفاده از پارتیشن هایی از فلز، چوب، شیشه، پارچه، ام دی اف و … طرح های مورد نظر را در مسیر بهبود دکوراسیون منزل و استفاده بهینه از فضا پیاده کرد. همچنین پارتیشن ها را می توان در تمام قسمت های منزل از جمله پذیرایی، آَشپزخانه، حمام، کتابخانه، اتاق خواب و غیره به کار برد یا فضاهای بزرگتر را به مواردی مانند اتاق کار، اتاق بازی کودکان، اتاق ورزش و … تقسیم نمود.

پارتیشن چوبی1

پارتیشن های خانگی می توانند به صورت ثابت یا متحرک و تک جداره یا دوجداره باشند. در حالت متحرک امکان جابجایی آنها و تغییر ساده و آسان در دکوراسیون وجود دارد. همچنین امکان تعبیه قفسه یا کشو در دو طرف آنها و یا حتی مواردی مانند آکواریوم در آنها وجود دارد. در اغلب پارتیشن های خانگی جنبه های دکوراتیو در کار لحاظ شده و برخی پارتیشن ها اساسا جنبه تزئینی و دکوری دارند.

از جمله پارتیشن های مورد استقبال در منازل می توان به کوموتیشن اشاره کرد. کوموتیشن گونه ای از پارتیشن های مدرن است که مناسب فضاهای کم جا بوده و در ساخت آن از ترکیب کمد، قفسه و پارتیشن استفاده می شود.

مورد بعدی پارتیشن های ریلی هستند که به علت زیبایی و سهولت در باز و بسته کردن در منازل بکار گرفته می شوند و بوسیله آنها می توان در زمان نیاز فضا را جدا کرده یا به حالت قبل بازگرداند. پارتیشن های دکوراتیو و پارتیشن هایی که امکان کاشت گیاهان بر روی آنها وجود دارد از دیگر مدل های موردپسند هستند.

اما یکی از انواع پارتیشن که هم در محیط های اداری و تجاری و هم محیط های خانگی طرفداران زیادی دارد پارتیشن چوبی است.

پارتیشن چوبی چیست؟

به پارتیشن هایی که بخش عمده ای از متریال آنها را چوب تشکیل می دهد، پارتیشن  چوبی گفته می شود که از محبوبیت زیادی نیز برخوردارند. چوب در برابر اغلب آسیب ها مقاوم بوده، زیبایی و شکل پذیری بالایی دارد، به همین علت استفاده از آن در محیط های اداری و رسمی و منازل با استقبال روبروست.

از چوب می توان در ترکیب با آلومینیوم و شیشه نیز بهره برد. البته ممکن است برخی ام دی اف یا سایر تخته های چندلایه را با چوب طبیعی اشتباه بگیرند، به خصوص اگر از روکش چوب برای آنها استفاده شده باشد. در واقع اگرچه ام دی اف و نئوپان جزء مصنوعات چوبی هستند اما با چوب طبیعی تفاوت دارند و نباید آنها را یکسان در نظر گرفت.

مزایای ام دی اف

ام دی اف همچون سایر مصنوعات رشته ای چوب مانند فیبر، نئوپان و … قابلیت ابزارخوری، ماشین کاری، سوراخکاری، رنگ پذیری، روکش کردن و مواردی از این دست را داشته و چون فاقد گره، ترک و رگه است، ساختار یکنواخت تری نیز در مقایسه با چوب طبیعی دارد، بنابراین در پارتیشن سازی از کاربرد فراوانی برخوردار است.

نئوپان که بعضا با عنوان لترون (نوعی روکش) شناخته می شود مزایای کمتری در نسبت با ام دی اف دارد. البته ام دی اف، نئوپان و سایر مصنوعات رشته ای چوب این قابلیت را دارند که روکش های مختلفی بر روی آنها کشیده شود، برای مثال ام دی افی که روکش ملامینه دارد، متفاوت از نوعی است که از روکش پلکسی گلاس برای آن استفاده شده است.

این تنوع در روکش ها در کنار ضخامت های مختلف باعث شده تا سفارش دهندگان امکان انتخاب از میان طیف بزرگی از محصولات را داشته باشند.

اما اگرچه ام دی اف و سایر چوب های مصنوعی رشته ای در خصوصیات، ویژگی ها و قیمت با چوب طبیعی تفاوت دارند اما جهت کاربرد در حوزه تولید و ساخت انواع پارتیشن اشتراکات فراوانی دارند و صرفا در برخی موارد از یکدیگر متمایز می شوند. بنابراین با استفاده از چوب می توان مدل های گوناگون پارتیشن تک جداره، دو جداره، ثابت و متحرک را ارائه کرد.

مقایسه پارتیشن ام دی اف و سایر پارتیشن ها

اما یک تفاوت عمده ای که پارتیشن چوبی در مقایسه با سایر پارتیشن ها، اعم از شیشه ای، ام دی اف، آلومینیومی و … دارد،  امکان ارائه مدل های دکوراتیو است، پارتیشن هایی که در آنها از گره چینی و سایر هنرهای تزئینی استفاده شده است.

گره چینی به هنری اطلاق می شود که در آن مجموعه ای از اشکال هندسی بر اساس نظمی مشخص کنار یکدیگر قرار گرفته و ترکیبی هماهنگ، پیچیده و موزون بوجود می آورند. این رشته هنری به طور سنتی زیرمجموعه ای از معماری است اما به آن محدود نبوده و در صنایع چوبی نیز کاربرد دارد.

گره سازی در چوب به دو روش منبت کاری و مشبک کاری صورت می گیرد. یکی از انواع پارتیشن چوبی دکوراتیو که طرفداران زیادی دارد، پارتیشن های متحرک یا پاراوان های چوبی است که می توان آنها را در اداره یا منزل به کار برد. پارتیشن های متحرک به زیرگروه هایی چون لولایی، چرخ دار، ریلی و آکاردئونی تقسیم می شوند.

پاراوان های چوبی کاربردهای متعددی دارند. می توان بوسیله آنها فضای ورودی را از فضاهای دیگر و یا پذیرایی را از غذاخوری جدا کرد. می توان ستون های اضافه، خرابی ها و مواردی از این دست را پنهان نمود، اتاق های بزرگ را تقسیم بندی کرد، مثلا یک اتاق کار کوچک یا فضای تعویض لباس بوجود آورد.

انواع پارتیشن چوبی متحرک در محیط های اداری، رستوران ها، مراکز خرید و … نیز مورد استفاده قرار می گیرند. طبیعتا از بکارگیری پارتیشن های چوبی چه ثابت و چه متحرک در محیط های دارای رطوبت باید اجتناب کرد.

مزایای پارتیشن چوبی

پارتیشن چوبی1

  • قیمت پارتیشن چوبی

قیمت پارتیشن چوبی به مجموعه ای از عوامل نظیر نوع چوب، ضخامت، مساحت، نوع طراحی، ابزار و یراق آلات استفاده شده و … وابسته بوده و قیمت نهایی آن سرجمع هزینه های مربوط به این عوامل است.

  • عایق صوتی

چوب عایق خوبی برای صوت است و بر این اساس در کاهش آلودگی های صوتی به ویژه در محیط کار موثر است.

  • عایق حرارتی

چوب در برابر انتقال گرما و انرژی مقاوم بوده و عایق است. حتی به کارگیری پارتیشن های تمام چوب در منازل به جای دیوارهای سنگی و آجری به کاهش اتلاف انرژی کمک میکند.

  • ضدحریق

فلزات گرچه آتش پذیر نیستند اما حرارتی که در هنگام آتش سوزی ایجاد می کنند به پخش سریع تر آتش کمک می کند. اما چوب هنگام بروز آتش سرد و خشک شده و دیرتر می سوزد. بنابراین چوب را از جمله متریال ضد حریق به شمار می آورند و می توان از آن برای جداسازی آشپزخانه به عنوان یک محیط مستعد آتش سوزی از سایر بخش های منزل استفاده کرد.

  • قابلیت پرداخت و رنگ پذیری

گرچه چوب خود از زیبایی لازم برخوردار است اما می توان از طریق پرداخت چوب و بکارگیری رنگ های متنوع و یا ایجاد سطح صاف و صیقلی بر روی آن زیبایی محصولات نهایی را مضاعف کرد.

  • استحکام و دوام

اگر مراقبت های لازم از چوب به عمل آید، می توان تا مدت ها از پارتیش چوبی استفاده کرد.

  • زیبایی پارتیشن چوبی

پارتیشن های چوبی طیفی از رنگ قهوه ای را شامل می شوند که می تواند در ترکیب با رنگ های گرمی چون زرشکی یا رنگ های میانه جلوه بصری زیبایی بوجود آورد. طیف رنگی پارتیشن های چوبی به گونه ای است که در کنار آنها هم می توان از رنگ هایی چون شکلاتی و گردویی استفاده کرد و هم از رنگ های سردی مانند آبی فیروزه ای.

2 دیدگاه در “با پارتیشن چوبی 1 اتاق دیگر به آپارتمانمان اضافه شد”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *