میزکنفرانس

به واسطه رشد کسب و کارها، امروزه میز کنفرانس به یکی از اجزای اصلی مبلمان اداری تبدیل شده است و نه تنها ادارات، سازمان ها و کمپانی های بزرگ، بلکه شرکت ها و استارتاپ های کوچک نیز برای برگزاری جلسات گروهی، مذاکرات و ثبت قراردادها، نشست ها و گردهمایی های آموزشی، تجاری، فرهنگی و علمی از میز کنفرانس استفاده می کنند.

فقدان میز مدیریتی سبب می شود تا مجموعه نتواند برنامه ریزی منظمی جهت برپایی جلسات روتین میان اعضای خود و یا محلی رسمی برای مذاکرات داشته باشد. البته استفاده از میز کنفرانس به شرکت ها یا ادارات محدود نبوده و می توان آنها را در مراکز آموزشی، مجموعه های فرهنگی و رسانه ای، مراکز تجاری، نمایشگاه ها و همایش ها نیز مشاهده کرد.

میز کنفرانس

علاوه بر جنبه های کاربردی، میز کنفرانس از لحاظ تاثیر بر دکوراسیون محیط کار نیز اهمیت بسزایی دارد، کافی است به یاد داشته باشیم میز کنفرانس بزرگترین شیء در اتاق جلسات و شاید بزرگترین جزء در میان مبلمان اداری شرکت یا اداره است.

طراحی و ظاهر آن زمانی اهمیت مضاعف پیدا می کند که استفاده از میز کنفرانس منحصر به جلسات اعضای داخلی مجموعه نبوده و شرکای تجاری، مهمانان خارجی و شرکت کنندگان در نشست ها و جلسات عمومی تر نیز با آن سروکار داشته باشند، در این حالت میز، به عنوان مهمترین عنصر موجود در فضا، بر تصویر ذهنی ایشان اثرگذار خواهد بود.

 میزهای کنفرانس در طرح ها و مدل های گوناگونی ساخته می شوند و عمدتا در تولید آنها چوب، ام دی اف، آلومینیوم، شیشه مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ های فندقی، ونگه و ماهاگونی نیز رنگ های پرطرفداری هستند که طبق سلایق مشتریان و همخوانی با دکوراسیون اتاق جلسات یا سالن کنفرانس به کار گرفته می شوند.

نباید فراموش کرد که میز کنفرانس به تنهایی موضوعیت نداشته و صندلی های مناسب و همگون است که نقش مکمل را برای میز مربوطه ایفاء می کند.

 

انواع میز کنفرانس

در این قسمت به مدل های رایج این میزها اشاره می کنیم.

میز کنفرانس دایره ای

  • میز کنفرانس دایره ای شکل

میزهای دایره ای به علت فضای کمتری که اشغال می کنند، برای فضاهای کوچک همچون دفاتر خصوصی و یا جلساتی گروهی درون بخش ها و واحدهای یک سازمان مناسب هستند. این میزها اغلب به صورت 4 نفره ساخته می شود. البته برای جلسات بزرگ چند ده نفره نیز میز دایره ای گزینه خوبی است چرا که زاویه دید یکسانی برای همه اعضا فراهم می کند.

  • میز کنفرانس مربع شکل

میزهای مربعی نیز برای محیط های کم جا و جلسات کوچک گزینه های مناسبی هستند، البته فضایی که اشغال می کنند قدری از میزهای دایره ای بیشتر است. یکی از مزیت های این مدل میزها این است که در صورت نیاز می توان از کنار هم قرار دادن چندتا از آنها، میزهای بزرگتری بوجود آورد. در حالت عادی به صورت مربعی با ضلع 1 متر و به صورت 4 نفره تولید می شوند.

  • میز کنفرانس مستطیل شکل

مناسب ترین گزینه برای جلسات رسمی و اتاق ها و سالن های بزرگ هستند، به خصوص اینکه مکان نشستن رئیس و معاونان برای آنها مشخص بوده و در واقع ساختار آنها به گونه ای است که بر جایگاه رئیس تاکید می شود. به دلیل محبوبیتی که دارند در اندازه های متنوعی تولید شده و در دسترس هستند. از میزهای مستطیلی برای جلسات آموزشی و توجیهی نیز می توان استفاده کرد.

میز کنفرانس مستطیل

  • میز کنفرانس مستطیل سرگرد

خصوصیات میزهای مستطیلی را دارند با این تفاوت که در طرفین آنها، محل اتصال میز دیگر یا نیم دایره کار شده است تا در موقع نیاز بتواند تعداد بیشتری صندلی را پوشش دهد.

  • میز کنفرانس U شکل

یک سمت میزهای U شکل باز است و در قسمت میانی آنها لاینی جداکننده وجود دارد تا به این ترتیب امکان پذیرایی یا ارائه خدمات به حضار و مهمانان فراهم گردد. همچنین در این میزها فضایی جهت کابل کشی های مربوط به میکروفون و نمایشگر تعبیه شده است.

میز کنفرانس یو شکل

  • میز کنفرانس بیضی شکل

همانطور که از عنوان این میزها پیداست، بیضی شکل و گزینه مناسبی برای جلسات مشورتی درون سازمانی یا جلسات توجیهی که با حضور کارشناسان، پرسنل و مدیران مجموعه برگزار می شوند، هستند.

  • میز کنفرانس قایقی

طراحی آنها به گونه ای است که زاویه دید مناسبی را در سرتاسر طول میز فراهم آورد. عرض این میزها در قسمت های میانه بیشتر است و هر چه به سمت دو طرف می رود، عرض کاهش پیدا می کند. این نوع طراحی باعث می شود تا همه حضار جلسه بتوانند دیگران را بدون جابجایی یا عقب و جلو رفتن ببیند.

میز کنفرانس قایقی

  • میز کنفرانس مدولار

طراحی مبلمان اداری مدولار یا سیستمی به گونه ای است که امکان ایجاد تغییر در آنها و اضافه یا کم کردن اجزاء وجود دارد. این نوع مبلمان که به نوعی مدرن به حساب می آید، سبک تر از نمونه های مشابه ساخته می شوند تا جابجایی آنها آسان تر باشد. به علت قابلیت تنظیم و ایجاد تغییرات، چینش مبلمان مدولار و در نتیجه دکوراسیون را به دفعات متعدد می توان تغییر داد.

همچنین مبلمان سیستمی گزینه مناسبی برای کسب و کارهای در حال توسعه می باشند، چرا که با اضافه کردن تکه های جدید می توان آنها را بزرگتر کرد.

میز کنفرانس مدولار نیز از همین خصوصیات پیروی می کند و در ساخت آن چند میز کنار یکدیگر قرار داده می شوند. این میزها مناسب شرکت هایی است که اتاق جلسه یا سالن کنفرانس ندارند تا بتوانند از کنار هم قرار دادن میزهای کارکنان، یک میز بزرگتر ایجاد کنند.

البته جابجایی میزها برای ایجاد میز کنفرانس و بازگرداندن آنها به حالت اولیه پس از اتمام جلسه، خود می تواند چالش برانگیز باشد و مدیران پیش از انتخاب میز کنفرانس مدولار باید این موضوع را در مشورت با متخصصان بررسی نمایند.

     میز کنفرانس مدولار

انتخاب میز کنفرانس

پیدا کردن یک میز کنفرانس مناسب اهمیت زیادی دارد، چرا که میز کنفرانس تنها برای جلسات خشک رسمی نیست، بلکه مرکزی است برای جلسات همفکری گروهی و ایده پردازی های خلاقانه برای بهبود مسیر حرکت شرکت. بنابراین نه تنها در انتخاب میز کنفرانس بلکه سایر مبلمان اداری باید عوامل و جنبه های مختلفی را مدنظر قرار داد.

طبیعتا مهمترین عامل برای انتخاب میز کنفرانس نوع کسب و کار و کاربری مورد انتظار از میز است. برای مثال یک مجموعه ممکن است صرفا برای جلسات بین مدیران بخش ها و امور مربوط به مذاکرات و قراردادها نیاز به میزی در ابعاد کوچک داشته باشد، در حالی که یک شرکت بین المللی نیاز به سالن جلساتی مخصوص و میزی در ابعاد بزرگتر دارد.

بنابراین مدیران پیش از تدارک میز کنفرانس باید انتظارات و نیازهای خود برای کوتاه مدت و بلند مدت را فهرست کنند، مانند اینکه میز موردنظرشان دارای نمایشگر و میکروفون برای تمام حضار یا سخنران اصلی باشد یا خیر، پذیرایی داشته باشد یا خیر و مواردی از این قبیل.

عامل بعدی میزان فضاست که می تواند از یک اتاق جلسات کوچک تا یک سالن کنفرانس بزرگ متغیر باشد. از آنجایی که تعویض یا تغییر در ابعاد میز کنفرانس پس از جایگذاری امکان پذیر نیست، باید پیش از خرید میز به درستی ابعاد فضا را از نظر ابعاد میز، فضای کافی برای صندلی ها، رفت و آمد حضار و قفسه ها و کمدهای احتمالی مورد بررسی قرار داد.

البته شکل اتاق یا سالن را نیز نباید نادیده گرفت، برای اتاق های مستطیل شکل، میزهای دایره ای یا مربعی انتخاب مناسبی نیست و بالعکس.

میز کنفرانس U شکل

تعداد افراد حاضر در جلسات نیز پارامتر اثرگذاری است. در این باره یک قاعده کلی وجود دارد که می توان بر اساس آن ابعاد میز کنفرانس را بطور تقریبی محاسبه کرد. طبق این قاعده فضایی که باید به هر نفر از افراد دور میز اختصاص داده شود، حدود 55-70 سانتی متر برای عرض صندلی ها و 5-15 سانتی متر برای فاصله بین آنهاست و به این ترتیب حداقل 60 و حداکثر 85 سانتی متر به هر فرد اختصاص پیدا می کند.

البته در نهایت نظر مشتری و نوع میز و صندلی انتخابی در تعیین این اندازه موثر است. همچنین توصیه می شود عرض میز کنفرانس کمتر از 70 سانتی متر نباشد تا دو نفر که روبروی یکدیگر هستند به راحتی بتوانند با هم صحبت کنند. میزهای کنفرانس بر اساس ظرفیت های 4، 6، 8، 10 و 12 نفره و بیشتر از 12 نفر ساخته می شوند.

برای ظرفیت های کمتر از 12 نفر اندازه هایی به عنوان ابعاد استاندارد در نظر گرفته می شود که البته عمومی نیست و ممکن است بسته به نظر شرکت سازنده متفاوت باشد. اگر میز کنفرانس به میز مدیریت متصل باشد، ابعاد آن کوچکتر در نظر گرفته می شود، برای نمونه میزهای 4 یا 6 نفره این قابلیت را دارند که در اتاق مدیرعامل قرار گرفته و به میز مدیریت متصل شوند.

ارتفاع میز کنفرانس نیز باید به گونه ای باشد که اکثر افراد هنگام نشستن در اطراف میز دچار مشکل نشوند، چرا که اگر میز کوتاه باشد، مهمانان باید خم شوند و اگر بلند باشد، نشستن، پذیرایی یا استفاده از میکروفون برای مهمانان دشوار خواهد بود. معمولا این ارتفاع را حدود 75 سانتی متر  در نظر می گیرند.

میز کنفرانس دایره ای

مورد دیگری که نمی توان از آن غفلت کرد، دکوراسیون و سبک غالب به کار رفته در کلیت مجموعه است. دکوراسیون اتاق جلسات تابعی از دکوراسیون اصلی اداره یا شرکت است و نمی توان در آن از اجزا و رنگ هایی متفاوت و متضاد با دکوراسیون اصلی استفاده کرد، میز و صندلی کنفرانس نیز از این امر مستثنی نیست.

رنگ میز کنفرانس باید با نورپردازی اتاق یا سالن مربوطه همخوانی داشته باشد، بر این اساس در فضاهایی که به نور طبیعی دسترسی دارد، میزهایی با رنگ تیره جلوه خوبی می بخشند و بالعکس در محیط هایی که تم غالب رنگ های به کار رفته تیره است، توصیه می شود رنگ میز از بین رنگ های روشن انتخاب شود.

همچنین مناسب تر است برای محیط های رسمی از میزهای شیشه ای استفاده نشود و به جای آن از میزهای چوبی، ام دی اف یا مدل های ترکیبی استفاده گردد.

در انتخاب میز کنفرانس مناسب مانند هر انتخاب دیگری دقت به جزئیات، درصد موفقیت را بالا می برد. برای نمونه حصول اطمینان از اینکه در میزهای ام دی اف، اصول طراحی مراعات شده یا از چسب های مرغوب استفاده شده باشد، ماندگاری و مقاومت میز را تضمین می کند.

 

میز کنفرانس ام دی اف

قیمت میز کنفرانس

انواع میز کنفرانس در مدل ها، طرح ها و رنگ های گوناگون در بازار موجود است، گرچه می توان ساخت میزها را به متخصصان مربوطه نیز سفارش داد.

ابعاد و جنس میز مهمترین پارامترهای دخیل در محاسبه قیمت میز کنفرانس هستند. جنس میزها می تواند از چوب های طبیعی مانند گردو، افرا یا گیلاس باشد، یا از ام دی اف با روکش ملامینه یا فرمیکا، آلومینیوم، شیشه و یا ترکیبی از آنها.

سفارشی بودن میز و نوع طراحی و مدل آن از جمله عواملی است که بر روی قیمت نهایی میز کنفرانس اثرگذار است. به همراه داشتن کردنزا (قفسه و کمدهای کنار میزهای اداری)، وجود آپشن های جانبی همچون نمایشگر، میکروفون، قسمت پذیرایی، یراق آلات تزئینی و غیره نیز قیمت میز را بیشتر می کنند.

نکته ای که در این میان وجود دارد این است که انتخاب میز با کیفیت می تواند تا مدت ها نیاز مجموعه ها برآورده کرده و هزینه نگهداری و استهلاک زیادی به دنبال نداشته باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *