پارتیشن متحرک

پارتیشن در لغت به معنای تقسیم و مجزا کردن است و به حائل ها و جداکننده های کاذبی که جهت تقسیم فضاهای داخلی به کار برده می شوند، پارتیشن می گویند. پارتیشن ها تقسیم بندی های مختلفی دارند، تفکیک آنها به اداری و خانگی، تک جداره و دوجداره یا ثابت و پارتیشن متحرک ، از جمله رایج ترین این دسته بندی هاست.

پس از گذشت چند دهه استفاده، امروزه پارتیشن ها به جزء جدایی ناپذیر طراحی دکوراسیون بویژه در محیط های اداری، سازمان ها، مراکز تجاری، اماکن مسکونی و غیره تبدیل شده اند و از طریق انواع مختلف پارتیشن بندی امکان ایجاد فضاسازی های متنوع بی شماری وجود دارد.

استفاده از پارتیشن ها از جنبه های گوناگونی حائز فایده و اهمیت است که از جمله آنها می توان به کاهش هزینه های مالی و زمانی مربوط به دیوارکشی های سنتی، امکان انتخاب از میان طیف گسترده ای از مدل ها، طرح ها و جنس ها، تقسیم بندی و بهره برداری بهینه از فضا به خصوص در فضاهای کوچک، حفظ حریم شخصی از طریق ایجاد فضاهای خصوصی و موارد متعدد دیگر همچون افزایش نور رسانی و کاهش مصرف انرژی و … اشاره داشت.

یکی از این دسته بندی های کلی، تقسیم انواع پارتیشن بر حسب امکان تغییر موقعیت و جابجایی آنهاست که بر این اساس دسته بندی های پارتیشن ثابت و پارتیشن متحرک موضوعیت پیدا می کنند.

پارتیشن متحرک شیشه ای

پارتیشن ثابت چیست؟

پارتیشن های ثابت از طریق پیچ و مهره در جای خود تثبیت شده، بر روی زمین نصب و یا به سقف متصل می شوند و مناسب محیط هایی هستند که در طول زمان نیاز به ایجاد تغییرات و جابجایی مکرر وجود نداشته باشد. در واقع اگرچه پارتیشن ثابت نیز امکان دمونتاژ، جمع آوری و یا اعمال تغییرات را دارد، اما این امر زمان بر بوده و به سهولت انجام نمی گیرد.

بنابراین به طور روزانه و به دفعات زیاد نمی توان آنها را جابجا کرد؛ در چنین موقعیت هایی که نیاز روزانه به تغییر مکان یا موقعیت پارتیشن وجود دارد، از پارتیشن متحرک استفاده می شود. پارتیشن های ثابت استحکام و مقاومت بالایی دارند تا بر اثر اصابت ضربه جابجا نشوند.

پارتیشن متحرک ام دی اف

پارتیشن متحرک (Movable Partition) چیست؟

نوعی از پارتیشن است که در هر لحظه ای می توان آن را جابجا کرد. به عبارت دیگر این پارتیشن ها کاربری موقتی دارند و در شرایطی استفاده می شوند که یک نیاز موقت به وجود حائل یا جداکننده وجود داشته باشد.

در نظر بگیرید برای انجام یک پروژه یا کار موقتی مانند حضور در نمایشگاه، کارمندی را استخدام کرده اید، با استفاده از پارتیشن متحرک می توانید یک فضای کاری برای وی ایجاد کنید بدون اینکه هزینه زیادی بپردازید یا ناچار به تغییر در وضعیت دکوراسیون دفتر کار خود شوید.

پارتیشن متحرک آکاردئونی

طراحی و وزن پارتیشن های متحرک به گونه ای است که جابجا کردن و ایجاد تغییر در وضعیتشان آسان و سریع باشد. این پارتیشن ها به صاحبان کسب و کارها امکان می دهند بتوانند از یک فضا، بهره برداری های مختلفی داشته باشند و با کمترین چالش و در سریع ترین زمان به اعمال تغییرات در دکوراسیون و فضاسازی محیط بپردازند.

مهمترین مزیت پارتیشن های متحرک این است که انعطاف پذیر بوده و قابلیت باز و بسته شدن یا منتقل شدن دارند، در نتیجه به دفعات می توان چیدمان آنها را تغییر داده و یا فضا را بزرگ و کوچک کرد. در مقابل در اغلب موارد آسیب پذیری در برابر ضربه و عایق صوتی نبودن از جمله اصلی ترین نقاط ضعف این نوع پارتیشن ها به حساب می آید.

گرچه در برخی مدل های پارتیشن های متحرک این ضعف ها کم و بیش وجود ندارد، مثلا پارتیشن های ریلی یا آکاردئونی که از سقف تا کف کشیده می شوند، در صورت بکارگیری متریال با کیفیت، می توانند عایق های صوتی خوبی باشند.

پارتیشن بندی دندانپزشکی

انواع پارتیشن متحرک

پارتیشن های متحرک خود انواع و دسته های گوناگونی دارند از جمله: پایه ثابت، پایه چرخ دار، لولایی، ریلی، آکاردئونی، تاشو، کشویی، پارچه ای و کرکره ای؛ که هر یک از کاربردها و قابلیت های مخصوصی بهره مند هستند، برای نمونه برخی از آنها همچون پاراوان های تزئینی سبک و در ارتفاع کوتاه ساخته می شوند و برخی دیگر تمام فاصله سقف تا کف را پوشش داده و دو فضای کاملا مجزا بوجود می آورند. همچنین امکان جابجایی در همه پارتیشن های متحرک میسر نیست، برای مثال پارتیشن های ریلی تنها بر روی ریل ثابت خود حرکت می کنند و نمی توان آنها را به مکان یا قسمت دیگری منتقل نمود.

پارتیشن کتابخانه

در تولید پارتیشن های متحرک همچون نمونه های ثابت از متریال مختلفی استفاده می شود که متداول ترین آنها چوب، ام دی اف، شیشه، آلومینیوم، پی وی سی، طلق و یا ترکیبی از آنها می باشد. استفاده از ساختار فلزی به علت استحکام قوی در اتصالات جهت حفظ تعادل بر روی زمین رواج بیشتری دارد و سایر متریال ها برای قسمت پنل به کار برده می شوند. همچنین امکان ساخت آنها به صورت تک جداره یا دوجداره نیز وجود دارد. طبیعتا در حالت تک جداره وزن و مقاومت کمتر است در حالی که در دوجداره هم وزن بیشتر و هم مقاومت و استحکام بالاتر است.

پارتیشن لولایی

  • پارتیشن لولایی

از پرطرفدارترین پارتیشن های متحرک هستند که در آنها پنل ها به وسیله لولا بهم متصل می شوند. این پارتیشن ها معمولا به صورت چهار لنگه تولید شده و اتصال لنگه درها از طریق لولا صورت می گیرد و جابجایی آنها آسان است.

  • پارتیشن چرخ دار

برخلاف پارتیشن هایی که پایه ثابت دارند، این پارتیشن ها از چرخ برخوردار بوده و به همین علت تغییر دادن مکان آنها به سهولت انجام می گیرد.

  • پارتیشن ریلی / پارتیشن آکاردئونی / پارتیشن تاشو

این پارتیشن ها حول محور یک ریل سقفی یا کفی نصب شده و تمام فاصله سقف تا کف را می پوشانند و در مواقعی که پارتیشن نقش درب را برای یک فضا ایجاد می کند، عنوان درب های آکاردئونی / ریلی نیز به آنها اطلاق می شود. به جهت اینکه به سهولت باز و بسته شوند، طراحی آنها به گونه ای است که پنل ها وزن زیادی نداشته باشند، همچنین امکان استفاده از ریموت برای جمع یا بازکردن آنها وجود دارد. در دو گروه یک طرفه و دوطرفه قابل عرضه هستند، به این معنا که چاپ عکس یا اعمال تزئیناتی خاص تنها بر روی یک سمت یا هر دو سمت آنها امکان پذیر است. همچنین پارتیشن را نمی توان جابجا و یا منتقل کرد و حرکت تنها در مسیر ریل کار شده صورت می گیرد.

پارتیشن بیمارستان

این پارتیشن ها مزایا و فواید گوناگونی عاید استفاده کنندگان می کنند، از قبیل افزایش نوررسانی، ایجاد حریم خصوصی، کاهش آلودگی های صوتی، صرفه جویی در هزینه ها از طریق کاهش مصرف انرژی و افزایش انعطاف پذیری محیط. در واقع تمام قابلیت های پارتیش های ثابت در این مدل پارتیشن متحرک وجود دارد، با این تفاوت که محدودیت آنها را به دنبال نداشته و در هر زمان می توان اقدام به باز یا جمع کردن پارتیشن نمود. همین خصوصیت باعث شده تا استفاده از پارتیشن های ریلی مورد علاقه طراحان سبک مدرن و کسب و کارهایی که به دنبال مدرن گرایی هستند، باشد.

پارتیشن مطب

در تولید این پارتیشن ها عمدتا از ام دی اف یا شیشه استفاده می شود. اگر متریال به کار رفته در پارتیشن پی وی سی یا ام دی اف باشد، به علت ضدآب بودن، قابلیت بکارگیری در محیط های مرطوب را دارند. به طور کلی در انتخاب متریال پارتیشن های متحرک باید عواملی چون همخوانی با شرایط محیط اعم از روشنایی، دما، رطوبت و …، هماهنگی با عناصر و اجزای دکوراسیون، نوع متریال، رنگ بندی، مدل و طرح به کار رفته را مورد بررسی قرار داد. پارتیشن های ریلی را می توان در محیط های مختلف اداری، خانگی و صنعتی به کار برد.

از جمله عواملی که باید در انتخاب پارتیشن ریلی مناسب در نظر گرفت، عبارت است از: مقاومت و استحکام لازم، سرعت باز و بسته شدن، سبک وزنی، زیبایی، قابلیت شستشو و آکوستیک (عایق صوتی) بودن.

پارتیشن تالار

  • پارتیشن کشویی

همچون درب های کشویی عمل می کنند، به این معنا که پنل ها بر روی ریل های سقف و کف جابجا می شوند. در واقع برخلاف پارتیشن های ریلی که پنل ها با جابجایی روی ریل و تغییر در وضعیت لولاها، باز یا جمع می شوند، در این پارتیشن، پنل به طول کامل روی ریل حرکت کرده و جابجا می شود.

 

پارتیشن متحرک

کاربرد پارتیشن متحرک

پارتیشن های متحرک در طیف گسترده ای از مکان ها قابل استفاده هستند، نه تنها در ادارات و سازمان ها، بلکه در رستوران ها، هتل ها، منازل مسکونی، نمایشگاه ها، مراکز خرید، مساجد، فرودگاه ها، مجالس، مراکز آموزشی، سالن های زیبایی، آتلیه ها، اماکن ورزشی، بیمارستان ها و درمانگاه ها و … می توان آنها را مشاهده کرد.

موارد زیر بخشی از کاربردهای پارتیشن متحرک است:

  • ایجاد اتاق یا فضاهای موقت

شرکت هایی که فضای بزرگ، اتاق ها و سالن های متعدد ندارند، با استفاده از پارتیشن متحرک می توانند به طور موقت بخشی از فضای کاری خود را به اتاق جلسه تبدیل کنند، یا فضایی برای یک کنفرانس کوچک یا کلاس های آموزشی و … بوجود آورند. این تفکیک برای اتاق مدیران بخش ها یا واحدها نیز امکان پذیر است، با توجه به اینکه در سبک مدرن توصیه می شود که ارتباطی صمیمی بین مدیران و سرپرستان و پرسنل برقرار بوده و مدیر اتاق مجزایی نداشته باشد. همچنین در مواردی که شرکت نمی خواهد برای کارمندان پاره وقت یا موقت اتاق یا فضای خصوصی ثابتی ایجاد کند، استفاده از پارتیشن متحرک راهکار مناسبی است.

پارتیشن آشپزخانه

  • تفکیک فضای ورودی از سایر بخش ها

برای رستوران ها، هتل ها، ساختمان های مسکونی، مراکز تجاری، تراس ها، مغازه ها و … کاربرد دارد و می توان قسمت پذیرش یا پیشخوان را از بخش های دیگر جدا کرد. این امر به ویژه در زمستان یا تابستان اهمیت پیدا می کند زیرا جداسازی قسمت ورودی مانع اتلاف انرژی و هزینه ها خواهد بود.

پارتیشن اداری شیشه ای

  • تقسیم فضاها و اتاق های بزرگ

یک اتاق، هال، راهرو یا سرسرای بزرگ را می توان به واحدهای کوچکتری تقسیم کرد. برای مثال در گوشه ای از یک هال بزرگ، غذاخوری ایجاد نموده یا در یک اتاق بزرگ، بین بخش استراحت و کار فاصله انداخت یا بخشی برای تعویض لباس بوجود آورد.

پارتیشن های متحرک در دفاتری که نیاز به ارتباط مداوم بین کارکنان وجود دارد نیز استفاده می شوند.

پارتیشن مشبک

  • جنبه های دکوراتیو

گروهی از پارتیشن های متحرک، به خصوص پاراوان های چوبی به علت جنبه تزئینی و دکوراتیوشان، تاثیر زیادی بر افزایش زیبایی و جذابیت بصری محیط دارند. این کاربری اغلب در منازل مطرح است، گرچه در ادارات، رستوران ها، هتل ها و مراکز خرید و … نیز مشاهده می شود. در پاراوان های چوبی هنرهای تزئینی همچون گره چینی، مشبک کاری، شیشه­ های رنگی، منبت­کاری برای ایجاد طرح ها و نقوش مختلف بر روی پارتیشن بکار گرفته می شوند.

پارتیشن اداری سفید

  • پنهان سازی موارد نامطلوب

با استفاده از پارتیشن متحرک می توان ستون های اضافه، دیوارهای کج، گوشه های قناس، ورودی سرویس بهداشتی و هر مورد دیگری که خللی در زیبایی و انسجام دکوراسیون ایجاد می کند را پنهان نمود.

البته ممکن است پارتیشن های متحرک بسته به نوع کسب و کارها، کاربردپذیری های متنوع دیگری نیز داشته باشند. 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *