ام دی اف چیست

ام دی اف چیست ؟

ام دی اف به علت ساختار مهندسی آنجایگزینی بسیار ارزان و مناسب برای چوب است. ام دی اف (mdf) که مخفف نام کامل فیبر با تراکم متوسط است شامل پانل های نازک ساخته شده از فیبر چوب، رزین و موم است.ام دی اف اغلب در سطح تخته سه لا قرار می گیرد و همچنین با چگالی بیشتر، قوی تر و با دوام تر است. به همین علت، تقریبا به اندازه چوبهای مختلف طبیعی کاربرد دارد.

بسیاری از صاحبان مشاغل و خانه ها علاقه دارند برای مصارف مختلف از این تخته ها استفاده کنند زیرا اعتقاد دارند که همان کار چوب را برای آنها انجام می دهد. اما همانطور که در ابتدا ذکر شد، هر دو مورد چوب جامد و ام دی اف دارای نقاط قوت و ضعفی هستند. اما موقعیت هایی وجود دارد که ام دی اف انتخاب برتر است.

قبل از اینکه مزایا و معایب ام دی اف را ارائه کنیم، مهم است که توجه کنیم که انواع مختلف این چوب مهندسی وجود دارد.انواع ام دی اف با تراکم، اندازه، نوع چسب، رطوبت، گونه چوب و ضخامت متفاوت وجود دارد.

چرا انتخاب ام دی اف مناسب تر است؟

در خانه ها، ام دی اف بیشتر در ساخت درب ها و بدنه کابینت ها استفاده می شود. در واقع، برای کابینت های آشپزخانه بهترین انتخاب استفاده از ام دی اف است. دلایل متعددی برای این انتخاب وجود دارد.

  • به ندرت پیش می آید که تخته های ام دی اف به مرور زمان پیچ و تاب در خود بگیرند.ام دی اف اما بر خلاف چوب، ام دی اف پیچیده نیست. این به این دلیل است که ساختار آن لازم نیست که حتی با تغییرات شدید رطوبت و درجه حرارت، نگران آسیب دیدن درب های کابینت باشید.
  • ام دی اف از ذرات بسیار خوب ساخته شده است به این معنی که دانه های پیچیده و قابل توجهی ندارد. این باعث می شود که بهتر و صاف تر به نظر برسد. اگر شما قصد دارید که درهای درب کابینت نقاشی کنید، توصیه ما این است که از طرحهای چوبی استفاده نمایید.
  • از مزایای دیگر ام دی اف ساخت درهای کابینتی شیک تر، درهای مسطح پنل، درهای ورودی، درهای بلند و غیره است که این امر به لطف ساخت صفحه های مسطح و گسترده ام دی اف امکان پذیر است.
  • سهولت سفارشی سازی نیز از جمله مزایای ام دی اف است.زیرا ساختا ام دی اف طوری است که به راحتی و با ساده ترین ابزار ها قابل تراش و سوراخکاری است.
  • برخی از مدلهای دارای خاصیت ضد آب بهترند. اگر شما قصد استفاده از ام دی اف را در مناطق با رطوبت بالا مانند حمام دارید، می توانید از تخته هایی که به طور خاص ضد آب و رطوبت ساخته شده اند استفاده نمایید.
  • ام دی اف در اندازه های بزرگتر از چوب طبیعی موجود است. اگر پروژه ای دارید که یک قطعه بزرگ چوب بدون درز و مفصل را نیاز دارد، انتخاب ام دی اف و روکش های چوبی آن شما را به هدفتان مس رساند.
  • در نهایت، ام دی اف اغلب ارزان تر از چوب است و می تواند جایگزین قوی و ماندگار برای چوب باشد – البته تا این لحظه که اختراع بهتری نداشته ایم!

در چه مکان هایی استفاده از ام دی اف مناسب نیست؟

تخته های ام دی اف به راحتی خراشیده می شوند به همین دلیل یک نقطه ضعف در مقابل چوب دارند که با تراش کوچکی جای زخم آن ا بین می رود.
علاوه بر این ام دی اف در مقابل گرمای بسیار شدید آسیب پذیر است و به همین دلیل به راحتی فرم و ساختار آن تغییر می کند که این امر باعث می شود گزینه مناسبی برای مبلمان فضای باز نباشد.

چرا ام دی اف برای درب های کابینت بسیار محبوب است؟

شایع ترین کاربرد ام دی اف در کابینت های آشپزخانه نمود پیدا می کند. بیشتر کابینت های آشپزخانه شامل اجزای چوب و ام دی اف می باشند. ام دی اف معمولا بر روی درب ها و پانل های داخلی به دلایلی که در بالا ذکر شده است (رنگ شدن راحت، آسان تر برای تمیز کردن، پیچ و تاب و غیره) یافت می شود.

اما این فقط آشپزخانه نیست که استفاده از ام دی اف در آن راه پیدا می کند. در حمام که رطوبت زیادی دارد، ام دی اف انتخاب مناسب تر از چوب طبیعی است. این به این دلیل است که با رطوبت و تغییرات دما در حمام آسیب نمی بیند. هنگام استفاده از ام دی اف برای حمام و یا هر محیط مرطوب دیگر، بررسی کنید که آن را به طور خاص به رطوبت مقاوم است یا خیر؟ تخته های معمولی ام دی اف هنگامی که در تماس با آب قرار می گیرند، به راحتی آسیب می بینند.

برای حفاظت از آتش، ام دی اف مقاوم در برابر آتش توصیه می شودبرای همین استفاده از ام دی اف در مناطق تجاری شایع تر است. همچنین در خانه می تواند برای حفاظت از آتش، به ویژه در مکان هایی مانند آشپزخانه و اتاق خواب استفاده شود.

از دیگر موارد مصرف ام دی اف می توان به استفاده در صنایع تولید مبلمان و سرویس خواب استفاده کرد. همان طور که در بالا اشاره شد ام دی اف قادر است به دلیل شکل پذیری راحت، سوراخکاری آسان و برش و حمل و نقل راحت تر در بسیاری از موارد مانند پارتیشن دو جداره، پارتیشن تک جداره و سرویس خواب و غیره نیز کاربرد داشته باشد.

حوزه دیگری که از ام دی اف استفاده می شود در قفسه بندی است. ام دی اف به دلیل سطح صاف آن، در داخل کابینت، قفسه دیواری یا قفسه کتابی استفاده می شود. اما مراقب باشید در مورد قرار دادن وزن سنگین بر روی آن به دقت کافی را داشته باشید. اگر شما قصد دارید وزن سنگین را روی قفسه ام دی اف قرار دهید، آنها را با چوب تقویت کنید.

نتیجه گیری

در نهایت، ام دی اف به طور گسترده ای به عنوان یک ماده برای درهای داخلی و خارجی استفاده می شود. ساختار مخصوص ام دی اف طراحی شده است که شیک، مقاوم و با دوام باشد. در واقع، درب ام دی اف می تواند گزینه های سفارشی سازی بیشتر از درهای چوب را ارائه دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *